Gdzie szukać pracy za granicą? - KS Service
+
KSSERVICE

Gdzie szukać pracy za granicą?

Gdzie szukać pracy za granicą?
24/08/2021

Gdzie szukać pracy za granicą?

Ludzie z natury są ciekawi, pragną przeżywać ekscytujące przygody i zbierać nowe doświadczenia. Dlatego też wielu z nas chociaż na chwilę pomyślało o pracy za granicą. Wyjazd do innego kraju w poszukiwaniu doznań i zarobienia pieniędzy to coś, co w Polsce jest uskuteczniane od kiedy granice zostały otwarte.

Czy warto pracować za granicą?

Jeśli jesteś zdrową, ambitną i otwartą osobą, a nic ważnego nie trzyma cię w Polsce, to czemu nie? Nie tylko możesz zarobić więcej (chociażby w Niemczech czy Wielkiej Brytanii), ale także będzie mieć szansę poznać nową kulturę oraz interesujących ludzi. Z pewnością oswoisz się z mówieniem w obcym języku, a wszelkie bariery znikną po pewnym czasie. Nauczysz się nowych zwyczajów i będziesz mógł doświadczyć wydarzeń, które w Polsce są rzadkością. Sama praca również będzie wyglądała inaczej niż w Polsce, mimo takiego samego stanowiska i dynamicznej globalizacji. To właśnie różnorodne niuanse pracy za granicą będą Cię motywować i sprawdzać w nowym środowisku. A poza tym zarobisz często o wiele więcej niż w Polsce, szczególnie jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia.

Czy praca za granicą jest bezpieczna?

Odpowiedź na to pytanie podlega dwóm zależnościom: miejscu oraz rodzajowi zatrudnienia. Przykładowo kierowca graniczny w Afganistanie raczej nie należy do najbezpieczniejszych prac na świecie. Jednakże w praca w Europie jest w większości bezpieczna, dobrze płatna i chroniona prawnie. Od kiedy Polska znajduje się w Unii Europejskiej, mamy możliwość swobodnego podjęcia pracy we wszystkich krajach członkowskich plus Norwegii, Islandii, Liechtenstein oraz Szwajcarię. W teorii możemy przyjechać do któregoś z powyższych państw i zacząć pracę z dnia na dzień.

Jeśli martwimy się praca, to zawsze możemy skorzystać z oferty renomowanej agencji pracy za granicą, która dopasuje nam zatrudnienie do terminu, zajmę się papierkową robotą i często będzie odpowiadać za nasz transport, noclegi czy wyżywienie.

Przeczytaj  Kłopotliwa możliwość kasowania umów lojalnościowych
Gdzie szukać pracy za granicą?

Czy warto skorzystać z agencji pracy?

Istnieje kilka czynników, które ułatwią nam ocenienie przydatności agencji pracy w naszym poszukiwaniu pracy za granicą. Wśród nich znaleźć możemy chociażby:

 • określony terminami przedział czasu, w którym zamierzamy pracować (np. wakacje, lipiec-wrzesień),
 • chcemy podjąć pracę od zaraz,
 • nie znamy zbytnio języków obcych,
 • jedziemy pracować za granicą pierwszy raz,
 • nie czujemy się pewnie w zakresie załatwiania spraw zawodowych,
 • obawiasz się nietrafionych ofert.

Agencje pracy za granicą to z pewnością dobre miejsce dla laików, dorabiających i osób, które chcą w bezpieczny sposób sprawdzić jak będą się czuli w zatrudnieniu poza Polską.

Agencja pracy: polska czy zagraniczna?

Niektórzy decydują się na zagraniczne agencje pracy, gdyż mogą one czasami oferować wyższe stawki czy lepszy standard w stosunku do placówek naszych rodaków. Jednakże warto pamiętać, że:

 • wszystkie dokumenty podpisywane w ramach współpracy z zagraniczną agencją pracy będą w języku obcym,
 • obejmuje cię zagraniczne prawo,
 • będziesz prawdopodobnie płacić podatki na zasadach innego kraju,
 • składki emerytalne będą odprowadzane za granicą, a nie do polskiego systemu emerytalnego,
 • w razie problemów prawnych, sądem rozstrzygającym konflikt będzie sąd kraju, w którym pracujesz.

Jeśli powyższe czynniki Cię nie wystraszyły, to może warto porównać oferty polskich i zagranicznych agencji. Jeśli jednak nie jesteś obeznany z system prawnym i językiem państwa, w którym zamierzasz pracować, to lepiej będzie zostać przy polskich biurach.