Idealne zawody dla kochających zwierzęta - KS Service
+
KSSERVICE

Idealne zawody dla kochających zwierzęta

Idealne zawody dla kochających zwierzęta
09/01/2017

Idealne zawody dla kochających zwierzęta

Istnieje szereg powodów, dla którego ludzie chcą pracować ze zwierzętami. Jedni uwielbiają te przyjazne stworzenia, inni mają rodzinne tradycje czy predyspozycje zawodowe, kolejni czują w tym misję, a są też tacy, którzy po prostu wolą zwierzęta od ludzi.

Jeżeli jesteś w gronie osób kochających zwierzęta, sprawdź naszą listę, gdzie znajdziesz kilka inspiracji. Nie bój się iść ścieżką zawodową, która oprócz godnego życia, da ci wiele satysfakcji i zadowolenia z tego, co robisz.

Weterynarz

Zaczynamy od klasyka, który jest bardzo wymagającym i pracochłonnym zawodem. Przyszli weterynarze muszą rozpocząć trwające 5,5 roku studia wyższe, a także uzyskać prawo do wykonywania zawodu. Mimo dobrych dochodów, praca nie jest odpowiednia dla delikatnych i wrażliwych osób. Weterynarz ma codzienny kontakt z bólem i cierpieniem. Stale musi się dokształcać, ale jako lekarz zwierząt nie może narzekać na satysfakcję z czynienia czegoś dobrego.

Behawiorysta/zoopsycholog

Zawód, który cieszy się coraz większą popularnością, idealny dla cierpliwych i empatycznych osób. Istnieją dwie ścieżki, by zostać psychologiem zwierząt. Jedną jest ukończenie studiów wyższych na kierunku zoopsychologii, a drugą pozytywne zdanie egzaminu, poprzedzonego kursem i pracą dyplomową. Psycholog głównie zajmuje się leczeniem zaburzeń behawiorystycznych u zwierząt domowych, a także pokazuje właścicielom jak powinni zajmować się swoimi pupilami.

Trener/treser zwierząt

Profesjonalny treser zwierząt jest członkiem Polskiego Związku Kynologicznego i ma zdany odpowiedni egzamin. W najlepszym wypadku ma także ukończone studia wyższe na kierunku zoopsychologii, ale nie jest to konieczne. Szkolenie zwierząt to wymagająca i odpowiedzialna praca, która wymaga stałego poszerzania wiedzy i podnoszenie kwalifikacji.

Pracownik ZOO

Praca w ZOO należy do zawodów ciężkich i takich, które wymagają trochę szczęścia, ponieważ etatów nie ma wiele, a rotacja pracowników jest rzadka. Wymagane wykształcenie to ukończone technikum weterynaryjne lub studia wyższe na tym samym kierunku, a także zootechniczne i biologiczne. Nie każdy pracownik ZOO pracuje ze zwierzętami, jest wiele funkcji administracyjnych, gdzie ich kontakt jest często przelotny. Ci, którym uda się zatrudnić przy zwierzakach, muszą pamiętać, że jest to często niebezpieczne zajęcie, ale także bardzo odpowiedzialne i ciekawe.

Przeczytaj  Praca zdalna, a telepraca

Pracownik schroniska dla zwierząt

Zawód dla ludzi o silnych nerwach i empatii albo małej wrażliwości i umiejętności oddzielenia uczuć od pracy. Zarobki nie są duże, ale praca typowo związana z misją czynienia dobra potrafi to wynagrodzić. Wiążąc swoją przyszłość ze schroniskiem trzeba pamiętać, że ich sytuacja jest często ciężka, a brak pieniędzy i dobrych warunków odbijają się na wszystkich podopiecznych.

Groomer

Psi stylista, a właściwie fryzjer, to zawód dla miłośników czworonogów, którzy kochają dbać o ich prezencję. Wymagane jest zdanie specjalistycznego kursu. Groomer, w najogólniejszym zakresie, zajmuje się strzyżeniem i pielęgnacją zwierząt, ale do jego kompetencji wliczają się też kwestie pielęgnacji sierści, pazurów, uszu czy skóry.

Petsitter

Profesjonalny opiekun zwierząt to przykład zawodu przyszłości, który zaczyna mieć coraz większą popularność w Polsce. Właściciele wszelkiej maści zwierząt przykładają większą wagę do posiadania ich, dlatego chcąc wyjechać na wakacje, dbają o najlepsze warunki i dobrą opiekę dla nich. Petsitter zajmuje się zwierzakami w domu właściciela lub w specjalnym hotelu dla zwierząt.

Wiążąc swoją przyszłość z zawodem stworzonym dla zwierząt, trzeba dobrze to przemyśleć. Jak każda praca wymaga od nas dużego zaangażowania i poświęcenia, ale zajmowanie się zwierzakami jest specyficzne. W grę wchodzi wiele uczuć i przywiązanie, zarówno ze strony pupila, jak i pracownika. Oprócz dużej wiedzy, miłości do wszelkich stworzeń i elastyczności, warto uczyć się spokoju, trzeźwego myślenia i dyscypliny.