Jak napisać podanie o podwyżkę? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak napisać podanie o podwyżkę?

Jak napisać podanie o podwyżkę?
21/07/2017

Jak napisać podanie o podwyżkę?

Rzadko zdarza się, aby to pracodawca z własnej woli zdecydował się podwyższyć komuś wynagrodzenie. Z reguły, aby to osiągnąć, trzeba udać się do niego na rozmowę i właściwie umotywować naszą prośbę lub skierować do niego oficjalne pismo. Dziś podpowiemy w jaki sposób powinno zostać ono skonstruowane.

Motywując wniosek o podwyżkę nie powinno się używać argumentów stricte prywatnych. Bardzo źle widziane są informacje o kredytach, złej sytuacji finansowej, powiększeniu się rodziny, potrzebie kupna samochodu, a także o wszelkich zobowiązaniach finansowych, które nad nam ciążą. To są nasze osobiste sprawy, o których pracodawca nie powinien wiedzieć. Wniosek nie powinien też być przepełniony użalaniem się nad sobą czy próbą wzbudzenia współczucia. Zamiast tego wybierz drogę rzeczowych, merytorycznych argumentów.

Powołaj się na swoje kwalifikacje, ukończone kursy i certyfikaty, które osiągnąłeś w swoim zawodowym życiu. Twój rozwój i chęć nauki powinien być sygnałem dla pracodawcy, że stajesz się coraz wartościowszym pracownikiem, który chce zdobywać nowe umiejętności, mogące zostać wykorzystane we właściwy sposób w przedsiębiorstwie.

Jeśli twoje osiągnięcia w pracy są szczególne, osiągasz dobre wyniki i czujesz, że jesteś cenionym pracownikiem, to koniecznie wspomnij o tym w podaniu. Bez przesadnego narcyzmu, oczywiście. Nabywanie doświadczenia i bardzo zadowalające rezultaty twoich działań powinny zostać docenione przez pracodawcę, dla którego bardziej dogodne jest podwyższenie kwoty wynagrodzenia, niż sięgnięcie po nową osobę bez doświadczenia.

Jeśli w firmie jest wiele zmian kadrowych, a ty zmuszony jesteś szkolić innych lub sam otrzymałeś więcej zadań do wykonania niż wcześniej, to jest to kolejnym argumentem przemawiającym do podjęcia próby wywalczenia wyższego wynagrodzenia.

Dobrym pomysłem jest wskazanie wysokości wynagrodzenia, które otrzymają pracownicy na analogicznym stanowisku. Tego typu informacje bez problemu znajdziesz w internecie i jeśli zarabiasz mniej, to wspomnienie o tym będzie jak najbardziej zasadne.

Przeczytaj  Przewidywane zmiany w kodeksie pracy

Pisz rzeczowo, nie rozpisuj się, stosuj formę grzecznościową i w żadnym wypadku niczego nie wymuszaj. Pracodawcy nie lubią stawiania ich w sytuacji bez wyjścia, dlatego dokument twórz tak, aby twój szef odniósł wrażenie, że to prośba / sugestia, a nie żądanie sfrustrowanego zarobkami pracownika.

Nie zapomnij o odpowiedniej formie całości dokumentu. Musi się w nim znaleźć miejsce i data sporządzenia, imię i nazwisko pracownika oraz osoby, do której kierujemy pismo, dane adresowe firmy, zajmowane przez ciebie stanowisko, tytuł, np „ Podanie o podwyżkę wynagrodzenia regularnego”, a także podpis odręczny.

Powodzenia!

Artykuł przygotowany dzięki współpracy z: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/