Jak pozbyć się rutyny w pracy? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak pozbyć się rutyny w pracy?

Jak pozbyć się rutyny w pracy?
27/11/2016

Jak pozbyć się rutyny w pracy?

Żyjemycoraz szybciej i intensywniej, często stawiając na szali wszystkie siły, aby tylko osiągnąć sukces. Skutkiem tego to, żecoraz częściej zapominamy, iż nasza praca powinna sprawiać nam przyjemność.Jeśli zaś zatracimy się w niej, to łatwo wtedy wpaść w rutynę.

Ma tomiejsce najczęściej wtedy, kiedy każdego dnia nieustanniefunkcjonujemy w rytm powtarzających się schematów. Jeśli jesteś wstanie w myślach prześledzić niemalże cały swój dzień w pracy,to możesz spodziewać się, iż zwiastuje to problemy w przyszłości.Najpierw wciskasz przycisk radia, następnie włączasz laptopa,odkładasz torbę i wtedy idziesz po kawę, przy której spędzasz 7minut? Później robisz ciągle to samo i to samo, aż mija upragniona godzina,kiedy wychodzisz z pracy, czując się wtedy jak wymęczone zombie? 

Rutynato znak, że dotarliśmy do etapu, kiedy nic już nie zaskakuje, nicnie ciekawi, a nasze czynności wykonywane są główniemechanicznie. Nie myl tego z profesjonalizmem, bo jedną kwestiąjest czynienie wszystko, by z naszych obowiązków wywiązywać sięrzetelnie, a inną odpuszczenie swoich ambicji na rzecz wegetacji wpracy.

Jasne,nawyki bywają przydatne. To dzięki nim działamy według wzorcówokreślonych w miejscu zatrudnienia, które dzięki wielokrotnympowtórzeniom są dla nas jasne i oczywiste. Nie musimy więc tracićczasu na analizowanie wszystkiego za każdym razem, gdy wykonujemydaną czynność. Łatwo wtedy jednak wpaść w pułapkę rutyny ikompletnego wyłączenia się ambicjonalnego.

Walczz tym! Na początek określ swoje priorytety w pracy. Zastanów się co chcesz osiągnąć w miejscu, w którym pracujesz i czego Cibrakuje, by stało się to faktem. Zacznij podążać w stronęrozwoju, który pozwoli Ci spełnić Twoje zamierzenia. Jeśliuznasz, że jesteś na to gotowy, to porozmawiaj z pracodawcą oprzydzieleniu Ci nowych zadań lub innego stanowiska.

Uporządkujswoje życie zawodowe – także dosłownie. Pozbądź sięniepotrzebnych notatek, niewymytych kubków i innych rzeczy, którewywołują chaos. Przestań jeść przy biurku, skoro jest do tegospecjalnie wyznaczone miejsce. Zacznij w końcu urozmaicać swojeposiłki – codzienne jedzenie kanapek to fatalny pomysł. Ach, inie przynoś z domu do pracy swoich prywatnych problemów!

Przeczytaj  Czy masz obowiązek wydawać paski wynagrodzeń?

Popracujnad organizacją pracy. Rozpisuj zadania na każdy dzień, tak by mócwykonywać je najlepiej jak potrafisz. Jeśli dysponujesz samoprzylepnymikarteczkami, to wypisz na nich najpilniejsze zadania lub hasła,które mają w sobie siłę motywacyjną. Zmień sposoby swojegofunkcjonowania do tej pory, tworząc nową jakość Twoich dni!

Zwróćuwagę czy przez rutynę zaniedbałeś relacje ze współpracownikami.Stałeś się milczący lub nieznośny? Ciągle marudzisz? Nieuśmiechasz się i nie ma w Tobie energii? Zastanów się nad swoimzachowaniem i jeśli dostrzeżesz niepokojące Cię symptomy, to weźsię w garść i stopniowo zacznij wszystko naprawiać. Bądźzdeterminowany i świadomy swoich poprzednich błędów. Tonajważniejszy krok w stronę radości, którą może znów sprawiaćpraca.

Wyzbądźsię niechęci do jakichkolwiek zmian i myślenia, iż może tozachwiać Twoją pozycją. To co chcesz zrobić nie wiąże się zutratą poczucia bezpieczeństwa, tylko jest konsekwentną próbą powrotu na ścieżkę rozwoju i samodoskonalenia.Rutyna to stres i rozkojarzenie. Twoja wydajność i kreatywnośćspada. Pozbądź się tego, a pozytywne rezultaty staną nie tylko poTwojej stronie, ale i po pracodawcy.