Jak pozbyć się rutyny w pracy? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak pozbyć się rutyny w pracy?

Jak pozbyć się rutyny w pracy?
27/11/2016

Jak pozbyć się rutyny w pracy?

Żyjemycoraz szybciej i intensywniej, często stawiając na szali wszystkie siły, aby tylko osiągnąć sukces. Skutkiem tego to, żecoraz częściej zapominamy, iż nasza praca powinna sprawiać nam przyjemność.Jeśli zaś zatracimy się w niej, to łatwo wtedy wpaść w rutynę.

Ma tomiejsce najczęściej wtedy, kiedy każdego dnia nieustanniefunkcjonujemy w rytm powtarzających się schematów. Jeśli jesteś wstanie w myślach prześledzić niemalże cały swój dzień w pracy,to możesz spodziewać się, iż zwiastuje to problemy w przyszłości.Najpierw wciskasz przycisk radia, następnie włączasz laptopa,odkładasz torbę i wtedy idziesz po kawę, przy której spędzasz 7minut? Później robisz ciągle to samo i to samo, aż mija upragniona godzina,kiedy wychodzisz z pracy, czując się wtedy jak wymęczone zombie? 

Rutynato znak, że dotarliśmy do etapu, kiedy nic już nie zaskakuje, nicnie ciekawi, a nasze czynności wykonywane są główniemechanicznie. Nie myl tego z profesjonalizmem, bo jedną kwestiąjest czynienie wszystko, by z naszych obowiązków wywiązywać sięrzetelnie, a inną odpuszczenie swoich ambicji na rzecz wegetacji wpracy.

Jasne,nawyki bywają przydatne. To dzięki nim działamy według wzorcówokreślonych w miejscu zatrudnienia, które dzięki wielokrotnympowtórzeniom są dla nas jasne i oczywiste. Nie musimy więc tracićczasu na analizowanie wszystkiego za każdym razem, gdy wykonujemydaną czynność. Łatwo wtedy jednak wpaść w pułapkę rutyny ikompletnego wyłączenia się ambicjonalnego.

Walczz tym! Na początek określ swoje priorytety w pracy. Zastanów się co chcesz osiągnąć w miejscu, w którym pracujesz i czego Cibrakuje, by stało się to faktem. Zacznij podążać w stronęrozwoju, który pozwoli Ci spełnić Twoje zamierzenia. Jeśliuznasz, że jesteś na to gotowy, to porozmawiaj z pracodawcą oprzydzieleniu Ci nowych zadań lub innego stanowiska.

Uporządkujswoje życie zawodowe – także dosłownie. Pozbądź sięniepotrzebnych notatek, niewymytych kubków i innych rzeczy, którewywołują chaos. Przestań jeść przy biurku, skoro jest do tegospecjalnie wyznaczone miejsce. Zacznij w końcu urozmaicać swojeposiłki – codzienne jedzenie kanapek to fatalny pomysł. Ach, inie przynoś z domu do pracy swoich prywatnych problemów!

Przeczytaj  Czy Polak potrafi być zadowolony z pracy?

Popracujnad organizacją pracy. Rozpisuj zadania na każdy dzień, tak by mócwykonywać je najlepiej jak potrafisz. Jeśli dysponujesz samoprzylepnymikarteczkami, to wypisz na nich najpilniejsze zadania lub hasła,które mają w sobie siłę motywacyjną. Zmień sposoby swojegofunkcjonowania do tej pory, tworząc nową jakość Twoich dni!

Zwróćuwagę czy przez rutynę zaniedbałeś relacje ze współpracownikami.Stałeś się milczący lub nieznośny? Ciągle marudzisz? Nieuśmiechasz się i nie ma w Tobie energii? Zastanów się nad swoimzachowaniem i jeśli dostrzeżesz niepokojące Cię symptomy, to weźsię w garść i stopniowo zacznij wszystko naprawiać. Bądźzdeterminowany i świadomy swoich poprzednich błędów. Tonajważniejszy krok w stronę radości, którą może znów sprawiaćpraca.

Wyzbądźsię niechęci do jakichkolwiek zmian i myślenia, iż może tozachwiać Twoją pozycją. To co chcesz zrobić nie wiąże się zutratą poczucia bezpieczeństwa, tylko jest konsekwentną próbą powrotu na ścieżkę rozwoju i samodoskonalenia.Rutyna to stres i rozkojarzenie. Twoja wydajność i kreatywnośćspada. Pozbądź się tego, a pozytywne rezultaty staną nie tylko poTwojej stronie, ale i po pracodawcy.