Jak rozwiązać umowę zlecenie? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak rozwiązać umowę zlecenie?

Jak rozwiązać umowę zlecenie?
23/08/2017

Jak rozwiązać umowę zlecenie?

Nie jesteś zadowolony z warunków zlecenia, które przyjąłeś? Dostałeś lepszą ofertę i nie masz ochoty już dalej współpracować z pracodawcą? Wypowiedzenie umowy zlecenia jest szybkie i mało skomplikowane.

Zdecydowanie jest to prostsze, niż w przypadku umowy o pracę. Przede wszystkim dlatego, iż może być korzystne dla dwóch stron. Pracodawca nie opłaca czasu pozostawania na wypowiedzeniu, ponieważ w zleceniówce on nie obowiązuje, natomiast pracownik może w każdej chwili rozpocząć nową pracę. Omija go więc wątpliwa przyjemność negocjowania szybszego rozstania z pracodawcą i swoimi obowiązkami.

Wystarczy, że zleceniobiorca przedstawi rozliczenie i sprawozdanie z wykonanej pracy, a także złoży wniosek formalny w postaci wypowiedzenia stosunku umowy. Inaczej jest w przypadku, kiedy to pracobiorca chce rozwiązać umowę zlecenie. Jeśli ta sytuacja ma miejsce bez ważnego, konkretnego powodu to pracobiorcy może należeć się odszkodowanie za szkodę, którą jest utracony zarobek. Może tak być, ale niekoniecznie zawsze ma miejsce. Zazwyczaj sąd przychyla się do takiego rozwiązania, jeśli obie strony zastrzegły w umowie karę w przypadku rozwiązania umowy bez istotnego powodu.

W przypadku zleceń nieodpłatnych umowa rozwiązywana jest w trybie natychmiastowym i nie ma możliwości, aby wiązało się to z konsekwencjami dla obu stron. Zwyczajowa umowa zlecenie z wynagrodzeniem również rozwiązywana jest w trybie natychmiastowym, o ile w oświadczeniu o wypowiedzeniu nie została wskazana data ustania umowy.

Umowa zlecenie oznacza pracę w dowolnym miejscu i czasie, brak obowiązku przeprowadzania badań lekarskich, płatnego urlopu, stałych godzin pracy, ustawowych przerw, ustawicznego nadzoru i wszelkich nieprzyjemności, które się z nim wiążą. Idealna dla młodych ludzi, którzy bardzo często mają wtedy możliwość łączyć pracę z nauką.

Przeczytaj  Nigdy nie witaj się z przełożonym