Jak skutecznie pracować w domu? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak skutecznie pracować w domu?

Jak skutecznie pracować w domu?
21/12/2016

Jak skutecznie pracować w domu?

Wykonywanie czynności zawodowych z pozycji mieszkania ma mnóstwo atutów, ale i wiąże się z kilkoma istotnymi trudnościami. Jak utrzymać koncentrację i pracować wydajnie, kiedy tyle kwestii może nas od tego skutecznie odciągać?

Interesujący program w telewizji, swobodny dostęp do wszystkich stron w Internecie, zapach obiadu z kuchni, dziecko chcące się pobawić, telefon od koleżanki… Nie starczyłoby nam  miejsca, by wymienić wszystkie okazje do tego, by porzucić swoją pracę i zająć się innymi czynnościami. Co więc uczynić, by uwolnić się od wszelkich pokus i swoją uwagę zwrócić w stronę obowiązków?                                                                                                             

Po pierwsze… porozmawiaj z domownikami. Ustal sztywne reguły, które nie mogą podlegać zmianom. Skoro pracujesz w domu, to potrzebujesz mieć świadomość, że nikt nie będzie ci przeszkadzał. Trudno wymagać, by każdy chodził na palcach przez cały dzień, ale poproś, by nikt nie wchodził do twojego gabinetu i  bliscy niepokoili cię tylko w ważnych sprawach.

Po drugie… stwórz profil na laptopie, na którym będą umiejscowione tylko narzędzia potrzebne ci do pracy. Bez możliwości włączenia muzyki czy pogrzebania w dokumentach łatwiej będzie ci skoncentrować się na zadaniu. Wyłącz telewizor, radio pozostaw mocno ściszone. Ten czas należy do pracy. Czym szybciej się z nią uporasz, tym szybciej będziesz miał czas dla siebie.

Po trzecie… nie zasiedź się. Masz kapitalną możliwość, którą nie daje ci biuro. Możesz wstać zza biurka, zrobić kilka przysiadów oraz brzuszków, powyginać trochę ciało i tym samym odprężyć się, pobudzić, odpędzić pragnienie snu. Po wysiłku fizycznym mózg pracuje lepiej, więc wykorzystaj to.

Po czwarte… planuj. Tę metodę warto stosować obojętnie gdzie się pracuje. Skrócisz czas swojego działania, jeśli wcześniej rozpiszesz zadania na cały dzień. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu, a także zminimalizujesz możliwość popełnienia jakiegoś błędu.

Przeczytaj  Czy Polak potrafi być zadowolony z pracy?

Po piąte…  zadbaj o swoje otoczenie. Pomieszczenie, w którym pracujesz, powinno być dobrze oświetlone, więc rozsuń zasłony. Nie siedź cały dzień w pidżamie, bo to twój strój do spania, a nie działania. Pościel łóżko. Niech to będzie dobrze przygotowana świątynia, która ma mobilizować cię do komfortowego i kompleksowego pracowania.

Po szóste… wypij kawę i zjedź wartościowe śniadanie. Drobne przyjemności sprawią, że w lepszym humorze przystąpisz do pracy. Posiłek doda ci energii i sił. To, że możesz wszamać swobodnie i bez krępowania się, że ktoś będzie ci zaglądał do talerza, spowoduje, że jeszcze bardziej docenisz to, że masz możliwość działania w domu.

Po siódme… praca w mieszkaniu niekoniecznie może oznaczać pracę… w mieszkaniu. Jeśli masz dosyć patrzenia na swoje cztery kąty i potrzebujesz trochę od niego odpocząć, to przenieś się na jakiś czas do kawiarni lub biblioteki. Pamiętaj jednakże, że może to spowodować, iż staniesz się bardziej roztargniony obecnością innych ludzi i twoja praca będzie mnie efektywna.

Na koniec – co jest szczytem braku dyscypliny? Spóźnić się do pracy, którą wykonuje się w mieszkaniu 😉