Jak wrócić do pracy po dłuższej przerwie? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak wrócić do pracy po dłuższej przerwie?

Jak wrócić do pracy po dłuższej przerwie?
06/02/2017

Jak wrócić do pracy po dłuższej przerwie?

Przeróżne powody zmuszają nas do przerwy w pełnieniu obowiązków pracowniczych. Problem zaczyna się wtedy, kiedy trwa ona na tyle długo, że przy próbie wznowienia aktywności zawodowej napotykamy na szereg trudności. Wtedy powrót do zawodu może stać się wyjątkowo trudnym wyzwaniem…

Wielu rekruterów ma obawy przed zatrudnieniem osób, które nie parały się żadną pracą od wielu miesięcy. Może być to chociażby dowodem lenistwa potencjalnego pracobiorcy, poważnej, długotrwałej choroby wykluczającej pracę lub tego, iż mimo rozmów kwalifikacyjnych żaden pracodawca nie zdecydował się na powierzenie mu pracy.         

W takiej sytuacji nie warto jednak załamywać rąk, tylko wziąć się za pracę nad sobą. Należy zastanowić się czy aby nie warto odświeżyć swoich umiejętności – może twoja znajomość języka angielskiego wymaga korekty lub  musisz przypomnieć sobie wiedzę z zakresu obowiązków, które dotychczas pełniłeś? Niektóre branże wymagają też stałego śledzenia trendów rynkowych i dbanie o to, by być na bieżąco. Nie dopuść więc do sytuacji, że nagle zostajesz daleko w tyle. A jeśli tak się stanie – nadrabiaj, by później udowodnić na spotkaniu w firmie, że wciąż jesteś wartościowym pracownikiem.                       

Ograniczenia istnieją przede wszystkim w tobie. Właściwe nastawienie psychiczne to niezwykle ważny element starań o powrót do pracy. Musisz być zmobilizowany, optymistycznie nastawiony, ale i przygotowany, że na początku może być trudno. Szkoda czasu na zastanawianie się czy aby na pewno dasz sobie radę po przerwie oraz czy konkurencja przez ten czas nie odskoczyła ci za daleko. Jeśli ktoś da ci szansę, to dlatego że uwierzy, iż masz potencjał by być odpowiednią osobą na proponowane stanowisko.

Konkurencyjność rynku pracy wymaga, aby stale doskonalić swoje umiejętności. Szczególnie tyczy to się osób, które długo nie pracowały. Wtedy to właśnie kompetencje mogą być magnesem do dania nam szansy – choćby w postaci zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Przeczytaj  Pokolenie Y na rynku pracy

Udowodnij na takim spotkaniu, że przerwa zadziałała na ciebie odświeżająco. Odpocząłeś, nabrałeś sił i jesteś teraz bardzo zmotywowany. Chcesz dzielić się swoim doświadczeniem, a zarazem jest w tobie wiele niespożytkowanej pasji, którą chcesz zamienić w czyn. Opowiedz o tym rekruterowi i przekonaj, że przerwa jest twoim atutem, a nie problemem.

Przerwa niejednokrotnie wiąże się z tym, że mimo piastowania wcześniej stanowiska wysokiego szczebla, teraz pracodawcy nie spoglądają na nas aż tak przychylnie. Wtedy warto zastanowić się czy zrobienie dwóch kroków w tył nie spowoduje, że po krótkiej chwili znowu nie wrócimy na właściwe tory i tym samym stanowisko odpowiadające naszym kompetencjom.