Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną?

Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną?
18/04/2017

Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną?

Prezentacja multimedialna jest jedną z form przekazu informacji. Korzystanie z tak przygotowanych materiałów podczas wystąpień publicznych jest bardzo powszechne i znacznie usprawnia pracę – szczególnie wzrokowcom.

Nie istnieje jedno kryterium, według którego oceniane są prezentacje. Wszystko zależy od celu wystąpienia, charakteru przygotowywanego materiału i grupy docelowej, która ma  je wysłuchać. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii i trzymać się podstawowych reguł, które sprawią, że przedstawiany materiał będzie prezentował się korzystniej.

Na czym?

Przygotowanie swojej prezentacji zaczynamy od wyboru narzędzia, z którym będziemy pracować. Najprostszą opcją jest Power Point, ale można pokusić się o Prezi, Canva czy Haiku Deck. Wybór zależy od naszych umiejętności i szybkości uczenia się nowych rzeczy. Samo narzędzie może jest istotne, ale dopiero po dokonaniu wyboru, które jest dla nas najlepsze, rozpoczynamy prawdziwą pracę. I teraz bardzo ważna rzecz. Trzeba pobawić się programem. Nie zaczynaj od razu od tworzenia profesjonalnej treści, spróbuj najpierw ponaciskać ciekawe ikony, znaleźć interesujące cię opcje i rozgryźć całe narzędzie. Bardzo ułatwi to późniejszą pracę.

Zaplanuj to

Przed rozpoczęciem procesu tworzenia odpowiedz sobie na pytanie jaki jest cel twojej prezentacji. Wydaje się to banalne, ale to zaważy na całokształcie przekazu. Opcje, z których wybierasz, to prezentacja, która jest uzupełnieniem wystąpienia lub referatu albo taka, która jest samodzielnym dziełem. Mając to ustalone zrób osobny slajd przedstawiający twój plan prezentacji. Zawrzyj tam ponumerowaną kolejność omawianych treści i umieść to w prezentacji zaraz po pierwszym, tytułowym slajdzie. Taki spis treści pomoże ci rozplanować całe wystąpienie, a zamieszczany kilkukrotnie, przed każdym punktem z wyszczególnieniem, który teraz będzie omawiany, doda harmonii i porządku.

Pokolorowane

Dobór kolorystyki naszej prezentacji może stanowić o jej sile i mocy zapamiętania. Łatwo jest przesadzić, chcąc się wyróżnić, ale czasem warto zaryzykować i postawić na kolor. Stonowane połączenie bieli i czerni zastąp kilkoma kolorami. Staraj się żonglować jednak tylko małą ich ilością, postaw na około 5 barw. Powinny one do siebie pasować i być przyjemne dla oka. Ważne treści możesz podkreślić kontrastem, ale uważaj, żeby nie wyszedł on groteskowo. Sprawdź także kolor wybranej czcionki, ponieważ kombinując z tłem, często zapomina się o zmianie koloru pisma i przez to gubi się ono.

Przeczytaj  Premia w pracy

Obraz ponad słowem

Prezentacja multimedialna nie może być sposobem na przekazanie naszej wiedzy. To uzupełnienie wypowiedzi, sposób na podbicie naszych słów i zainteresowanie słuchacza. Należy wyrzucać wszystkie niepotrzebne treści i zastępować je krótkimi zdaniami, hasłami czy sloganami. Można zamieszczać początek wypowiedzi, którą uzupełniamy już sami lub tworzyć mapy myślowe, które naprowadzają nas do celu. Dobrze skrojona prezentacja ma nam pomóc w wypowiedzi i stanowić źródło podpowiedzi. Ludzie są wzrokowcami, dlatego obrazem łatwiej kupimy ich uwagę niż słowami. Nagłówek plus dobra ilustracja to sposób na zapamiętanie. Idąc tym tropem, jeżeli prezentujemy ważną statystykę, lepiej ubrać ją w kolorowy wykres i tak omówić, niż wypisać dane z cyferkami. Słuchacze zaczną sami czytać i odciągną swoją uwagę od ciebie.

Z umiarem

Zgodnie z hasłem, że starając się zrobić wszystko, nie zrobisz nic, pamiętaj o każdym wymiarze umiaru. Osobny slajd nie może być wypchany tekstem po samej ramy, o tym już było wspomniane, ale i licznymi zdjęciami. Znacznie lepiej oddziałuje jeden obraz, chyba że jest to porównanie, ale to już inna sytuacja. Zamieszczając kilka rzeczy staraj się, żeby były spójne i estetycznie podane. Nakładanie na siebie treści czy skakanie z nią po powierzchni to niechlujstwo, czyli źle wykonana praca. Jeżeli używasz efektów, postaraj się, żeby słuchacze wynieśli z twojej prezentacji coś więcej niż nagłe zmiany kolorów z odgłosem tłuczonego szkła w tle. Nie warto też jest przygotowywać wielu slajdów, zwłaszcza w przypadku, gdy każdy zawiera jakąś informacje, a nie jest samym obrazem. Ogranicz się najlepiej do kilkunastu. I nie nudź!:)