Jakie nowości odkrywa przed nami praca zdalna? - KS Service
+
KSSERVICE

Jakie nowości odkrywa przed nami praca zdalna?

Jakie nowości odkrywa przed nami praca zdalna?
11/09/2019

Jakie nowości odkrywa przed nami praca zdalna?

Cóż, zasadniczo ten rodzaj pracy wiąże się z pewnym poluzowaniem rygorów. A to z kolei powoduje, iż pracodawca ma w tym względzie coraz szersze możliwości. Coraz popularniejsze staje się bowiem łączenie pracy z odpoczynkiem. Dla przykładu pracownik wyjeżdża na urlop, ale chcąc przedłużyć swój pobyt w danym miejscu decyduje się na pracę przez kilka dni zdalnie.

W tej sytuacji mamy do czynienia z wieloma zagadnieniami prawa pracy, wymagającymi zweryfikowania i ewentualnego uregulowania. Te kwestie to między innymi sprawa wykonywania pracy zdalnej, zasad rozliczania podróży służbowej i czasu pracy, a w przypadku wyjazdu poza Polskę – wymogów dotyczących delegowania i wykonywania pracy za granicą.

Okazuje się także, iż połączenie życia zawodowego i relaksu ma też inny wymiar. Chodzi tutaj o połączenie podróży służbowej z urlopem czy po prostu czasem wolnym. Oferowane są już nawet tego typu specjalne usługi, jak i pojawiła się odrębna nazwa takich wyjazdów. To bleisure, jako połączenie angielskich słów business oraz leisure (odpoczynek). Jednakże w tym przypadku pojawiają się już konkretne problemy z rozliczeniem kosztów podróży czy naliczaniem diet. Pracodawcy bowiem częstokroć wszystkie takie wydatki traktują jako koszty podróży służbowej, jednak może to wzbudzać wątpliwości organów kontrolnych.

Elastyczność pracy zdalnej bywa też przez pracodawców rozumiana zbyt dosłownie. Zdarza się bowiem, iż pomijają oni kwestie odnotowywania obecności czy też rozliczania nadgodzin. Stanowi to jednak naruszenie prawa pracy, zagrożone konkretnymi sankcjami.

Przeczytaj  Jak rozwiązać umowę zlecenie?