Kiedy nie musisz wykonywać poleceń szefa? - KS Service
+
KSSERVICE

Kiedy nie musisz wykonywać poleceń szefa?

Kiedy nie musisz wykonywać poleceń szefa?
30/03/2017

Kiedy nie musisz wykonywać poleceń szefa?

Masz milion zobowiązań na głowie, ręce pełne pracy i nie wiesz już co wykonać w danym momencie, ponieważ w kolejce czekają kolejne zlecenia do zrobienia. Brakuje ci czasu, by spokojnie zjeść, ale takie dni nie zdarzają się zawsze, więc zaciskasz zęby i pracujesz dalej. Tymczasem szef wzywa cię do swojego gabinetu, by oznajmić, że dokłada ci nowych obowiązków…

Nie potrafisz odmówić i nie masz możliwości, aby powalczyć o swoje prawa? Nie pochwalamy, ale rozumiemy. Są sposoby, aby radzić sobie i w takich sytuacjach, chociaż wymaga to od ciebie asertywności i odrobiny sprytu. Wymień swojemu pracodawcy co masz do wykonania tego konkretnego dnia, a następnie zapytaj czego w takim razie masz nie robić, kosztem nowego zobowiązania. W ten sposób zasugerujesz, że jesteś mocno obłożony pracą, nie jesteś w stanie wykonać wszystkiego i potrzebujesz jakiegoś kompromisu ze strony szefa. Dzięki takiej postawie nie wprowadzisz nerwowej, nieprzyjemnej atmosfery między wami, która zapewne miałaby miejsce, gdybyś odpowiedział „nie”.

Pamiętaj jednak, że polecenia pracodawcy muszą być zgodne z tym na co się umawialiście przy podpisywaniu umowy. Na niej też powinna być zawarta rozpiska twoich obowiązków, których pracodawca nie może poszerzać w związku ze swoim kaprysem. Nikt też nie może oczekiwać od ciebie pełnienia obowiązków, które nie leżą w twoich kompetencjach. 

Jeśli jednak ma to miejsce, to sąd może nałożyć na twojego pracodawcę wypłatę dodatkowego wynagrodzenia stosownego do rozmiaru kolejnych obowiązków lub dokonania wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia.

Mimo to są sytuacje, kiedy pracodawca może zlecić ci pracę wykraczającą poza wasze ustalenia, są one jednak ściśle warunkowane przez Kodeks pracy. Dotyczy to sytuacji czasowego powierzenia obowiązków, w uzasadnionych przypadkach, na okres nieprzekraczający trzech miesięcy. Zadania muszą być jednak obligatoryjnie zgodne z twoimi kwalifikacjami.  Drugim przypadkiem jest sytuacja przestoju, kiedy z jakiś przyczyn nie masz prawie nic do zrobienia, a pracodawca nie chce likwidować stanowiska. Wtedy może cię zobowiązać do pełnienia innych czynności.

Przeczytaj  Jak rozwiązać umowę zlecenie?

Możesz odmówić wykonywania poleceń, kiedy ten nadużywa swoich uprawnień i postępuje niezgodnie z zasadami współżycia społecznego. Ma to miejsce chociażby w przypadku nagminnego wyznaczania tylko ciebie do pracy w weekendy, kiedy wie, że w związku z posiadaniem dzieci jest to dla ciebie bardzo niekorzystne. Kiedy jego polecenia zagrażają twojemu życiu, zdrowiu lub jego polecenie oznacza złamanie prawa – nie tylko pracy, ale i karnego, to nie miej żadnych wątpliwości: nie rób tego, chroni cię prawo. Niezwłocznie interweniuj u wyższych instancji!