Kiedy szef przegląda twoje maile... - KS Service
+
KSSERVICE

Kiedy szef przegląda twoje maile…

Kiedy szef przegląda twoje maile…
22/08/2017

Kiedy szef przegląda twoje maile…

Czy monitoring pracowników jest zabroniony? Czy pracodawca ma prawo przeglądać twoją korespondencję z poczty elektronicznej? Jeśli tak, to czy ma prawne uzasadnienie?

Twój komputer służbowy jest de facto własnością pracodawcy, dlatego też wszystkie działania, które są na nim czynione, mogą podlegać kontroli. Twoja poczta służyć powinna wyłącznie sprawom służbowym, ponieważ jest narzędziem pracy. Jakkolwiek miałoby to nam nie odpowiadać, musimy przyjąć to jako fakt niezaprzeczalny. Pracodawca płaci za twój czas pracy w określonych godzinach i wtedy winniśmy skoncentrować naszą uwagę wyłącznie na powierzonych zadaniach. Owszem, czasami sytuacja zmusza nas do załatwienia sprawy prywatnej i zazwyczaj wtedy, jeśli nie jest to czynione nagminnie, pracodawcy nie wyciągają z tego żadnych negatywnych konsekwencji. Musimy jednak liczyć się z tym, że mogą oni przeglądać nawet naszą prywatną korespondencję, jeśli jest ona prowadzona przy użyciu narzędzi należących do pracodawcy.

Owszem, tajemnica korespondencji sprawia, iż nie powinni oni czytać wiadomości prywatnych, a jeśli to zrobią, to nie mogą nikomu o tym opowiedzieć. Wymieniając więc e_maile na laptopie służbowym, bierz pod uwagę to, że i tak zostaną one przeczytane. Jesteś pewny, że nie będzie ci to przeszkadzać? Jesteś przekonany, że twoja sprawa pozostanie wtedy wyłącznie twoją sprawą?

 Za naruszenie tajemnicy korespondencji grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Sam wgląd do korespondencji bierze się z tego, iż pracodawca może kontrolować i oceniać postępy twojej pracy.

Jeśli korzystasz z prywatnej poczty, ale przeglądasz ją na służbowym komputerze, to pracodawca nie może odczytać treści. Dlatego też często decydują się na blokowanie stron niepożądanych, by nie dekoncentrować pracowników, a jednocześnie zwiększyć wydajność ich pracy.

Najprostszym rozwiązaniem uniknięcia problemów jest stworzenie wewnętrznego regulaminu określającego warunki korzystania z poczty elektronicznej oraz innych nośników informacji. Czasami tego typu informacje znajdują się również na umowie z pracodawcą. Jasno określone warunki sprawia, że przy ewentualnych sporach sądowych jedna ze stron zyska olbrzymi atut w postaci namacalnych dowodów na to, na jakie ustalenia została wyrażona zgoda.

Przeczytaj  Ścieżki kariery w IT