Kompetencje i kwalifikacje – jak je odróżnić? - KS Service
+
KSSERVICE

Kompetencje i kwalifikacje – jak je odróżnić?

Kompetencje i kwalifikacje – jak je odróżnić?
25/10/2017

Kompetencje i kwalifikacje – jak je odróżnić?

To w jaki sposób pokierowałeś swoim życiem, warunkuje to jakim możesz być potencjalnie pracownikiem. W twoich predyspozycjach zawodowych zawierają się zarówno doświadczenia, nabyta wiedza i ukończone kursy, ale i cechy charakteru, empatia czy sposób reagowania na zmiany.

Zarówno twoje kompetencje, jak i kwalifikacje składają się na całość twojej osoby jako pracownika. W zależności jak pokierowałeś swoim życiem, jaki jesteś i co osiągnąłeś, tworzy to z ciebie materiał pod konkretną branżę pracy.

Kwalifikacje zawodowe to cały zestaw wiedzy i umiejętności, które nabyłeś w trakcie swojego życia, a teraz możesz wykorzystać je w trakcie pełnienia obowiązków pracowniczych. To dzięki swoim kwalifikacjom zdobywanym przez lata stajesz się specjalistą w danych, konkretnych dziedzinach. Zazwyczaj na dowód kwalifikacji służą dyplomy, a także zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursów i szkół. Mogą to być także przeróżne dokumenty urealniające dorobek zawodowy. To twoja wiedza, wykształcenie i doświadczenie.

Kompetencje zawodowe to twoje zdolności poznawcze i indywidualne, stanowiące o predyspozycjach do wykonywania pracy. Jeśli jesteś osobą otwartą, mającą dobry kontakt z ludźmi, lubiącą mówić i występy publiczne, to twoje kompetencje będą predysponować cię do prac, w których kontakt z ludźmi będzie bardzo istotny. Jeżeli zaś jesteś introwertykiem najlepiej czującym się w swoim własnym towarzystwie, to twoje kompetencje będą sięgały innych rodzajów branży pracy. Twoje kompetencje zawodowe to także szybkość przyswajania wiedzy, elastyczność i wszechstronność, umiejętność przystosowywania się do zmian czy umiejętnego wykorzystywania zdobytej wcześniej wiedzy.

Na całe szczęście doskonalić i dokształcać można się całe życie, zmieniając swój profil zawodowy do woli. Warto jednak dbać o każdy aspekt – co z tego, że będziesz świetnie przygotowany kompetencyjnie do pracy dziennikarza sportowego, jeśli zawczasu nie zadbasz o swoją dykcję i wstydzić się będziesz wystąpień publicznych?

Jeśli chodzi o poszukiwanie pracy to sporo porad można znaleźć również w dziale szukanie pracy serwisu J8.pl
Przeczytaj  Zaufaj seniorowi. Opłaci się!