Edit Content

O nas

Jesteśmy profesjonalną agencją zatrudnienia KS Service, specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu rekrutacji, doradztwa zawodowego oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Znajdziesz Nas w Szczecinie, Łodzi i Poznaniu

Dane kontaktowe

Mam orzeczenie o niepełnosprawności. Czy pracodawca musi o tym wiedzieć?

Mam orzeczenie o niepełnosprawności. Czy pracodawca musi o tym wiedzieć?

Pracownicy dysponujący orzeczeniem o posiadaniu stopnia niepełnosprawności, ze względów finansowych, są szczególnie poszukiwani przez pracodawców. Czy jednak masz obowiązek poinformować szefa o tym, że je masz?

Posiadanie orzeczenia to szereg udogodnień dla pracownika. Jest to między innymi prawo do dodatkowej przerwy, kolejny urlop wypoczynkowy czy zakaz pracy w godzinach nocnych.

W tym też miejscu trafiamy na najbardziej istotny element odpowiedzi na pytanie z tytułu tekstu. Pracodawca ma prawo zażądać istotnych dowodów niezbędnych do skorzystania przez pracownika z uprawnień przewidzianych z całkiem pokaźnej listy.

Jeśli więc pracownik nie zamierza z nich korzystać, to tym samym według polskiego prawa nie ma też obowiązku poinformować pracodawcy o posiadaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wszelkie korzyści z posiadania orzeczenia to jego prawo, ale w żadnym wypadku nie obowiązek.

Jednocześnie nie zwalnia to pracownika od obowiązku poinformowania o niepełnosprawności lekarza, który przeprowadza badania profilaktyczne. Najważniejszym powodem jest fakt, iż lekarz wydaje orzeczenie odnośnie przeciwskazań do pracy na określonym stanowisku.  Należy wtedy pamiętać, iż zatajenie informacji o niepełnosprawności może skutkować ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Jeśli, chociażby, niepełnosprawność stanie się przyczyną wypadku w trakcie pełnienia pracy.