O czy pamiętać jako początkujący psycholog? - KS Service
+
KSSERVICE

O czy pamiętać jako początkujący psycholog?

O czy pamiętać jako początkujący psycholog?
31/01/2023

O czy pamiętać jako początkujący psycholog?

Chociaż uzyskanie prawa do wykonywania zawodu psychologa nie jest łatwe, gdyż wymaga to m.in. ukończenia studiów magisterskich na kierunku psychologicznym oraz zaliczenia podyplomowego stażu zawodowego pod nadzorem doświadczonego psychologa, rozpoczęcie pracy nie oznacza, że możemy spocząć na laurach. Powinniśmy nieustannie się rozwijać, a także pamiętać o kilku istotnych zasadach podczas pracy – sprawdź nasze wskazówki, o czym pamiętać jako początkujący psycholog!

Istota uczestnictwa w superwizji

Mianem superwizji określane są indywidualne lub grupowe spotkania, które odbywają się ze specjalistą posiadającym doświadczenie oraz tytuł superwizora. Dzięki nim możliwe jest lepsze zrozumienie pewnych zagadnień oraz pogłębienie swych umiejętności w prowadzeniu sesji z pacjentami. Superwizja pozwala psychologom rozwinąć swe zdolności oraz zdobyć nowe informacje – żaden psycholog, a w szczególności ten początkujący, nie powinien zapominać, jak istotne są te spotkania.

Warto zaznaczyć, że psycholog powinien uczęszczać na superwizje z uwagi na dobro pacjenta. Kodeks Etyczny Psychologa PTP wskazuje, że powinien na nie iść każdy specjalista, który nie ma pewności, co należy uczynić w danej sytuacji zawodowej – pozwolą nam one spojrzeć na problem z innej perspektywy i lepiej pomóc klientowi. Co więcej, superwizje to doskonałe rozwiązanie, jeśli nie mamy dużego doświadczenia w zakresie pracy z klientem sam na sam. Dzięki nim zwiększamy samoświadomość w pracy, przepracowujemy trudne emocje… i stajemy się lepszymi psychologami.

Świadome podejście do terapii

Własna terapia jest obowiązkowym elementem kursu psychoterapii, aczkolwiek warto na nią uczęszczać również już na początku swej kariery jako psycholog. Terapia pozwoli nam lepiej poznać samego siebie, zrozumieć wpływ własnych życiowych doświadczeń na nasze emocje oraz zachowanie, a także zapoznać się z naszymi ograniczeniami czy możliwościami. Wszystko to wyznaczy nam kierunek pracy nad samorozwojem.

Przeczytaj  Absolwenci na rynku pracy

Szkolenia i kursy psychologiczne

Psychologia jest dziedziną nauki, która bez przerwy się rozwija – wciąż pojawiają się kolejne odkrycia w jej zakresie. Z tego powodu powinniśmy uaktualniać swą wiedzę, pogłębiać dotychczas pozyskane informacje, jak i rozwijać swe umiejętności praktyczne. W tym wszystkim pomagają szkolenia i kursy psychologiczne. Niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującym psychologiem, czy posiadamy już wieloletnie doświadczenie, powinniśmy pamiętać o tym, jak istotna jest nieprzerwana nauka.

Samodzielna nauka – artykuły naukowe, blogi dla psychologów

Oprócz szkoleń i kursów, niezwykle ważna jest samodzielna nauka. Warto korzystać z książek oraz artykułów naukowych, aby zgłębić wiedzę w wybranych kwestiach. Co więcej, garść ważnych wskazówek prezentują blogi dla psychologów!

Podróż po ścieżce zawodowej psychologa wymaga nieustannego poszerzania swej wiedzy i kompetencji. Wsparcie w tym stanowią blogi dla psychologów – wiele cennych porad oferuje strona https://www.psychostart.pl/category/blog/.

Świadomość własnych ograniczeń

Jako psycholodzy z pewnością pragniemy pomóc wszystkim pacjentom – powinniśmy jednak pamiętać, że nigdy nie będziemy specjalistą odpowiednim dla wszystkich. Chociaż początkowo przyznanie się do tego może nam sprawiać pewne problemy, należy mieć świadomość, że niekiedy najlepszą rzeczą, którą możemy zrobić dla klienta, jest skierowanie go do innego psychologa. Może to przynieść wiele korzyści zarówno nam, jak i pacjentowi. To niekiedy najbardziej etyczna i dojrzała decyzja.

Work-life balance, czyli równowaga w życiu zawodowym i prywatnym

Praca jako psycholog powinna wynikać z prawdziwej pasji – nie należy jednak zapominać o naszych zainteresowaniach, które niekoniecznie wiążą się z tą dziedziną. Powinniśmy zachować pewną równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, zwracając uwagę na własne Ja. Chodzi tutaj nie tylko o przerwy między przyjmowaniem pacjentów czy regularne posiłki, ale i odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, rozwój swych pasji i zainteresowań, a także kontakt z rodziną oraz przyjaciółmi.

Przeczytaj  Wiadomo już czego oczekują uchodźcy z Ukrainy w kontekście polskiego rynku pracy

Początkujący psycholodzy powinni pamiętać o istocie superwizji oraz własnej terapii. Niezwykle ważne jest przy tym pogłębianie swej wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności, w czym pomocne mogą być kursy i szkolenia psychologiczne, a także artykuły naukowe oraz blogi. Jedną z najważniejszych rzeczy jest jednak zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym – psychologowie nie powinni poświęcać każdej chwili pracy, a pamiętać o istocie odpoczynku, spędzania czasu z bliskimi oraz rozwoju swych pasji.