Opiekunka Niemcy. Czy pracę dla opiekunek otrzyma tylko pielęgniarka? - KS Service
+
KSSERVICE

Opiekunka Niemcy. Czy pracę dla opiekunek otrzyma tylko pielęgniarka?

Opiekunka Niemcy. Czy pracę dla opiekunek otrzyma tylko pielęgniarka?
25/08/2021

Opiekunka Niemcy. Czy pracę dla opiekunek otrzyma tylko pielęgniarka?

Chcesz pracować w opiece za zachodnią granicą naszego kraju, a nie masz wykształcenia pielęgniarskiego? Nie jest to żadna przeszkoda. Prawo niemieckie bardzo restrykcyjnie podchodzi do tego, co wolno, a czego nie wolno robić opiekunkom w Niemczech. Niejednokrotnie zdarza się, że nawet pielęgniarki z wieloletnim stażem nie mogą wykorzystywać wiedzy zawodowej na stanowisku niemieckiego opiekuna

Zanim więc zrezygnujesz z oferty, sprawdź, jakich zasad trzeba będzie się trzymać.

Atrakcyjność oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech.

Zacznijmy od tego, na co możesz liczyć. Z zatrudnieniem w niemieckiej agencji opiekunek wiąże się pensja wypłacana w euro. Musi ono być zgodne z przepisami dotyczącymi najniższego wynagrodzenia w pracy w opiece. Od września 2021 r. będzie ono wynosiło 12 euro za godzinę. W przeliczeniu na naszą walutę jest to przy obecnym kursie niemal 55 zł. Jeśli porównać to z polskimi stawkami, różnica jest kolosalna.

Pracodawca zapewnia również opiekunkom przejazd do i z miejsca pracy, zakwaterowanie i premie za pracę w święta. Legalna praca wiąże się zaś po pięciu przepracowanych na terenie Niemiec latach z nabyciem prawa do niemieckiej emerytury. Taka oferta jest bardzo konkurencyjna w porównaniu z tym, co oferują opiekunkom polscy pracodawcy.

Praca opieka Niemcy. Kto może podjąć pracę jako opiekunka seniora?

Wymagania dotyczą głównie umiejętności miękkich. Przede wszystkim liczy się tutaj empatia i dobra organizacja. Pozytywne nastawienie nie jest w tym zawodzie pustym sloganem. Mało który senior chce mieć przy sobie osobę negatywnie podchodzącą do życia. Każdego dnia musi sobie radzić z własnymi dolegliwościami i odrobina uśmiechu naprawdę może tu pomóc.

Doświadczenie? Ma mniejsze znaczenie. Agencje poszukują zarówno doświadczonych opiekunek, jak i osób do przyuczenia. Twój wiek? Podobnie. Niektóre starsze osoby lubią mieć przy sobie rówieśników, inni doceniają energię młodych ludzi. Liczy się jednak Twoja sprawność fizyczna. Zwłaszcza wtedy, gdy przyjmujesz ofertę pracy u seniora, któremu trzeba pomagać w poruszaniu się.

Przeczytaj  Obniżenie wieku emerytalnego najwcześniej w 2018 roku

Co należy do obowiązków opiekunki w Niemczech?

Mieszkając u swojego podopiecznego, będziesz prowadzić gospodarstwo domowe. Oznacza to, że do Twoich obowiązków będzie należeć nie tylko dotrzymywanie mu towarzystwa. Zajmiesz się również robieniem zakupów, przygotowywaniem posiłków zgodnie z zalecaną dietą i sprzątaniem wspólnie używanych powierzchni. 

Niektórzy seniorzy są w dużej mierze samodzielni. Innym trzeba pomagać w dbaniu o higienę, jedzeniu i przemieszczaniu się z miejsca na miejsce. Prócz tego będziesz prowadzić nadzór nad przyjmowaniem przypisanych leków. Oraz aktywizować seniora w sposób dostosowany do jego możliwości.

Praca w opiece Niemcy z agencji. Czego nie wolno robić?

W tym miejscu dochodzimy do tego, dlaczego polskie pielęgniarki nie mają dużej przewagi podczas starania się o ofertę pracy. Nadzór nad przyjmowaniem leków nie oznacza, że leki można seniorom podawać lub dawkować. Nie można również podłączać kroplówek i cewników. A nawet wykonywać zastrzyków. Od tej ostatniej zasady istnieją wyjątki, jednak może się to odbywać wyłącznie po przeszkoleniu przez miejscowy personel medyczny.

Opiekunce nie wolno nawet zmieniać opatrunków. Wszelkie tego typu czynności wykonują specjaliści należący do Pflegedienst. Zaś ogólne zalecenia zebrano w niemieckim Kodeksie Prawa Socjalnego. W razie wątpliwości co do zakresu możliwości opiekunki, warto poprosić o jasne wytyczne na piśmie od lekarza prowadzącego.

Odpowiednik grupy inwalidzkiej w pracy dla opiekunek w Niemczech.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której mało kto wspomina. Wszystkie wyżej wymienione zasady dotyczą tylko pracy u osób, które mają przyznany stopień uzależnienia od pomocy osób trzecich. Działa to na podobnej zasadzie jak polskie grupy inwalidzkie. Niemieckie Pflegestufe może przyjmować zakres od I do III. Pflegestufe I oznacza najniższy stopień zależności od pomocy opiekunki. Pflegestufe III – najwyższy.

Jeśli Pflegestufe nie jest przyznane seniorowi, u którego pracujesz, możesz jedynie zapewniać mu towarzystwo i prowadzić dom. Czynności pielęgnacyjne nie wchodzą wówczas w zakres Twoich obowiązków. Warto dopytać o ten fakt, odpowiadając na ofertę pracy.

Przeczytaj  Czy masz obowiązek wydawać paski wynagrodzeń?

Opiekunka osób starszych Niemcy a pierwsza pomoc.

Opiekunka w Niemczech powinna być jednak przeszkolona do udzielenia pierwszej pomocy. Wyjeżdżając do pracy za granicę, musisz mieć świadomość, że będziesz opiekować się osobą w podeszłym wieku. Często chorą. Utrata przytomności może jej się zdarzyć w najmniej spodziewanym momencie. 

Pamiętaj o prostych zasadach. Zadbaj o własne bezpieczeństwo. Sprawdź puls i oddech. Zadzwoń po pogotowie. Niemiecki numer to 112. Jeśli jest taka potrzeba, przystąpisz do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Chcesz podjąć pracę opiekunki? Praca w Niemczech a język niemiecki.

Zastanawiasz się, czy znajomość języka jest ważna w pracy w opiece? Tak. Dlaczego? Właśnie ze względu na sytuacje wymienione w poprzednim akapicie. Gdy skontaktujesz się z pogotowiem, niemiecki dyspozytor będzie potrzebować konkretnych i szybkich odpowiedzi na swoje pytania. W takich chwilach liczy się każda minuta.

Prócz tego trudno Ci będzie nawiązać nić porozumienia z seniorem, jeśli będziecie porozumiewać się wyłącznie na migi.

Jak widzisz, w tym zawodzie znacznie bardziej niż doświadczenie liczy się opanowanie, ciepło i zdrowy rozsądek. Jeśli więc szukasz ofert pracy jako opiekunka, koniecznie zajrzyj na stronę naszej agencji Jobs.pricura.de/pl/. Być może szukamy właśnie Ciebie i już niedługo podejmiesz pracę w idealnym dla siebie zawodzie.