Plusy pracy w małych firmach

Stawiamy tezę, że większość osób marzy o pracy w dużych korporacjach. Najczęściej ze względu na prestiż, przydatne świadczenia, bogate benefity, liczne szkolenia, a także wyjazdy służbowe. Tego typu przedsiębiorstwa kojarzą się także z własnymi wizytówkami, eleganckim ubiorem oraz szeregiem możliwości, które stoją przed pracownikiem. Tymczasem praca w małych firmach może być jeszcze atrakcyjniejsza. W tej kwestii wiele zależy od usposobienia, którym się charakteryzujemy.

Po pierwsze… W małych firmach pracuje zazwyczaj niewiele osób, co wiąże się z tym, że pomiędzy poszczególnymi działami panuje ułatwiona komunikacja. Zamiast pisać e_mail, a następnie czekać aż dana osoba będzie miała czas odpisać, wystarczy czasem przejść się do pokoju obok, by od razu uzyskać pilną informację. Wszelkie projekty nie przechodzą też przez multum osób, więc działa się sprawniej i dynamiczniej. Całkiem spoko opcja, prawda?

Po drugie… Skrócony dystans. Pracodawca, który współpracuje z kilkoma czy kilkunastoma osobami najczęściej zna wszystkich pracobiorców po imieniu i nawiązuje z nimi bliższe relacje, uciekając tym samym od stereotypu zdystansowanego szefa. W takich miejscach, jeśli będziecie potrafili o to zadbać, można stworzyć niemalże rodzinny klimat, w którym każdy będzie czuł się komfortowo i zależeć mu będzie na powodzeniu przedsiębiorstwa. Tego typu relacje dużo łatwiej osiągnąć w małych firmach, niż w korporacjach. Jest bliżej. Nie tylko biorąc pod uwagę metry kwadratowe.

Po trzecie… Praca w małej firmie wiąże się z tym, że możesz mieć realny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Nieznaczna ilość pracujących na rzecz na jej sukcesu musi być kreatywna, samodzielna oraz dynamiczna. Wszakże obok będzie niewielu współpracowników, którzy będą mogli zareagować, gdy coś będzie dla ciebie problemowe. Musisz działać, żołnierzu! Każda firma na początku swojej drogi była mała, ale dzięki wytężonej pracy wiele z nich rozrosło się do gigantycznych rozmiarów. Możesz być jednym z budowniczych jakości, która zaistnieje dzięki twoim staraniom. To nie tylko satysfakcja, ale i bardzo cenny wpis w CV, który może zaprocentować w przyszłości.

Po czwarte… Staniesz się człowiekiem od wszystkiego. Jasne, to co nam wydaje się plusem, dla ciebie może być minusem. Zamiast jednak ograniczać się do wykonywania nieustannie tych samych czynności, co w przyszłości może spowodować mało przyjemnym tąpnięciem w rutynę, my stawiamy na świeżość. Uciekaj od wypalenia zawodowego! Wykonywanie przeróżnych czynności sprawi, że staniesz się bardziej kompetentny, a dni w pracy będą ci mijały błyskawicznie. Nie zaznasz w końcu nudy. A jak do tego dojdą odpowiednie zarobki, to już w ogóle mega!

Po piąte… Smuteczek, że nie będzie organizowanych przez szefa imprez integracyjnych? W korpo to zazwyczaj sztuczne twory, gdzie każdy idzie tylko się najeść, odbębnić wyjście i wrócić przed czasem do domu. Trudno nawiązać głębsze relacje, kiedy wokół jest tak duża ilość osób. Ty będziesz miał ku temu więcej możliwości. Stwórz swoją atmosferę, którą wypracujecie w małej firmie, a wyskoczyć w ciekawe miejsca możecie zawsze!

Po szóste… Praca w korporacji, pomijając wszelkie plusy, których nie zamierzamy kwestionować, wiąże się często ze stresem, dużym obłożeniem pracy i mobilnością. Nieprzypadkowo kojarzy się zresztą z czymś na kształt wyścigu. Małe firmy są więc raczej, lekko generalizując, dla osób spokojniejszych, rodzinnych, nie pędzących na złamanie karku byle tylko czuć nieustanny rozwój, chcących w pracy przede wszystkim czuć się swobodnie. Jeśli taki właśnie jesteś, to zdecydowanie praca w małej firmie jest dla ciebie.