Praca sezonowa w Islandii

Rozważając kierunki, gdzie udać się w poszukiwaniu pracy sezonowej, warto zastanowić się nad Islandią. Ten nordycki kraj, który ciągle kojarzy się dość egzotycznie, ale głównie ze względu na sporą odległość, jest świetną opcją dla odważnych osób liczących na dobry zarobek.

Islandia dała się lepiej poznać w ostatnim czasie przy okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Uwagę przykuła i drużyna, i kibice, a co za tym idzie sporo osób, z czystej ciekawości, zaczęło szukać informacji o Islandii.

 Islandczycy są specyficzną grupą, ponieważ duża odległość od innych państw sprawiły, że imigracja tam była mocna ograniczona i do tej pory większość rodzin to rdzenni mieszkańcy od pokoleń. Obecnie, największa grupa etniczna na wyspie to... Polacy.

Decydując się na wyjazd do Islandii, oprócz formalnych informacji, warto zwrócić uwagę na ich specyfikę. Ludzie w tym kraju przez pół roku żyją w ciemności, ale są bardzo optymistycznie nastawieni do życia. Ich przysmakiem jest popsute mięso rekina, czyli hakarl, a budowę autostrad potrafią przekładać z powodu elfów. Znając kilka faktów, łatwo powiedzieć, że to dziwny kraj, ale chociażby z uwagi na liczne i czynne wulkany, jest zwyczajnie piękny.

Gdzie i jak?

Sektory, w których najłatwiej znaleźć zatrudnienie to rybołówstwo, turystyka, rolnictwo oraz służba zdrowia. W stolicy, Reykjaviku, pracy można szukać we wszelkich hotelach, restauracjach i pubach. Dobrą opcją jest także budownictwo, złuszcza dla osób bez znajomości języka. Sam język islandzki nie jest koniecznością, ponieważ większość społeczeństwa posługuje się angielskim.

Sieć EURES, obsługiwana w języki angielskim, posiada wiele ogłoszeń pracy i warto z niej skorzystać. Szukając pomocy wśród agencji pracy, należy zajrzeć na stronę Dyrekcji Pracy.

Formalności

Osoba, która szuka pracy, może przez 6 miesięcy mieszkać na wyspie bez rejestrowania pobytu. W przypadku, gdy pobyt nie ma związku z pracą, ma się na to 3 miesiące, po których trzeba zarejestrować pobyt długoterminowy. Składa się wtedy osobiście wniosek do Narodowego Rejestru Islandii. Pobyt długoterminowy jest możliwy jedynie, gdy posiada się źródło utrzymania lub rozpoczęło się studia.

Mając numer kennitala, który wydaje Narodowy Rejestr Islandii po zarejestrowaniu pobytu długoterminowego, można otworzyć konto w banku. Następnie należy iść do lokalnego biura Urzędu Podatkowego po kartę podatkową, która dale możliwość obniżenia podatków, co oznacza uzyskanie osobistego wsparcia finansowego.

W początkowym etapie umowa o pracę może być zawarta słownie. Pracodawca jest jednak zobowiązany do pisemnego potwierdzenia w terminie do dwóch miesięcy od podjęcia pracy. Umowa powinna być sporządzona zgodnie z zapisami układu zbiorowego, zawieranego między pracownikami i pracodawcami. Więcej informacji znajduje się na stronie islandzkich związków zawodowych.

Praca liczbowo

Maksymalny tygodniowy czas pracy to 48 godzin. Jest to czas liczony wraz z nadgodzinami. Pracownikowi przysługuje przynajmniej 11 godzin odpoczynku w każdej dobie.

Za 12 miesięcy pracy przysługują 24 dni urlopu. Naliczane jest to na zasadzie dwóch dni urlopu za przepracowany miesiąc.

Zarobki

Obecnie, tj. maj 2017 roku, 1 złotych to 26,78 koron islandzkich.

Średnie miesięczne wynagrodzenie na Islandii to trochę ponad 500 tysięcy koron brutto. Praca sezonowa rzadko kiedy przynosi takie zarobki. Branża rybołówstwa i prace fizyczne to średnio 150 tysięcy koron miesięczne, turystyka to średnio 200 tysięcy koron a specjaliści przemysłu ciężkiego mogą liczyć na około 400 tysięcy koron.

Przy wysokich zarobkach Islandia jest najtańszym krajem skandynawskim. Szacuje się, że miesięczny koszt utrzymania to około 100 tysięcy koron.