Edit Content

O nas

Jesteśmy profesjonalną agencją zatrudnienia KS Service, specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu rekrutacji, doradztwa zawodowego oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Znajdziesz Nas w Szczecinie, Łodzi i Poznaniu

Dane kontaktowe

Praca sezonowa w Islandii

Praca sezonowa w Islandii

Rozważająckierunki, gdzie udać się w poszukiwaniu pracy sezonowej, wartozastanowić się nad Islandią. Ten nordycki kraj, który ciąglekojarzy się dość egzotycznie, ale głównie ze względu na sporąodległość, jest świetną opcją dla odważnych osób liczącychna dobry zarobek.

Islandiadała się lepiej poznać w ostatnim czasie przy okazji MistrzostwEuropy w piłce nożnej. Uwagę przykuła i drużyna, i kibice, a coza tym idzie sporo osób, z czystej ciekawości, zaczęło szukaćinformacji o Islandii.

 Islandczycy są specyficznągrupą, ponieważ duża odległość od innych państw sprawiły, żeimigracja tam była mocna ograniczona i do tej pory większość rodzinto rdzenni mieszkańcy od pokoleń. Obecnie, największa grupaetniczna na wyspie to… Polacy.

Decydującsię na wyjazd do Islandii, oprócz formalnych informacji, wartozwrócić uwagę na ich specyfikę. Ludzie w tym kraju przez półroku żyją w ciemności, ale są bardzo optymistycznie nastawieni dożycia. Ich przysmakiem jest popsute mięso rekina, czyli hakarl, abudowę autostrad potrafią przekładać z powodu elfów. Znająckilka faktów, łatwo powiedzieć, że to dziwny kraj, ale chociażbyz uwagi na liczne i czynne wulkany, jest zwyczajnie piękny.

Gdziei jak?

Sektory,w których najłatwiej znaleźć zatrudnienie to rybołówstwo,turystyka, rolnictwo oraz służba zdrowia. W stolicy, Reykjaviku,pracy można szukać we wszelkich hotelach, restauracjach i pubach.Dobrą opcją jest także budownictwo, złuszcza dla osób bezznajomości języka. Sam język islandzki nie jest koniecznością,ponieważ większość społeczeństwa posługuje się angielskim.

SiećEURES, obsługiwana w języki angielskim, posiada wiele ogłoszeńpracy i warto z niej skorzystać. Szukając pomocy wśród agencjipracy, należy zajrzeć na stronę Dyrekcji Pracy.

Formalności

Osoba,która szuka pracy, może przez 6 miesięcy mieszkać na wyspie bezrejestrowania pobytu. W przypadku, gdy pobyt nie ma związku z pracą,ma się na to 3 miesiące, po których trzeba zarejestrować pobytdługoterminowy. Składa się wtedy osobiście wniosek do NarodowegoRejestru Islandii. Pobyt długoterminowy jest możliwy jedynie, gdyposiada się źródło utrzymania lub rozpoczęło się studia.

Mającnumer kennitala, który wydaje Narodowy Rejestr Islandii pozarejestrowaniu pobytu długoterminowego, można otworzyć konto wbanku. Następnie należy iść do lokalnego biura UrzęduPodatkowego po kartę podatkową, która dale możliwość obniżeniapodatków, co oznacza uzyskanie osobistego wsparcia finansowego.

Wpoczątkowym etapie umowa o pracę może być zawarta słownie.Pracodawca jest jednak zobowiązany do pisemnego potwierdzenia wterminie do dwóch miesięcy od podjęcia pracy. Umowa powinna byćsporządzona zgodnie z zapisami układu zbiorowego, zawieranegomiędzy pracownikami i pracodawcami. Więcej informacji znajduje sięna stronie islandzkich związków zawodowych.

Pracaliczbowo

Maksymalnytygodniowy czas pracy to 48 godzin. Jest to czas liczony wraz z nadgodzinami.Pracownikowi przysługuje przynajmniej 11 godzin odpoczynku w każdejdobie.

Za12 miesięcy pracy przysługują 24 dni urlopu. Naliczane jest to nazasadzie dwóch dni urlopu za przepracowany miesiąc.

Zarobki

Obecnie,tj. maj 2017 roku, 1 złotych to 26,78 koron islandzkich.

Średniemiesięczne wynagrodzenie na Islandii to trochę ponad 500 tysięcykoron brutto. Praca sezonowa rzadko kiedy przynosi takie zarobki.Branża rybołówstwa i prace fizyczne to średnio 150 tysięcy koronmiesięczne, turystyka to średnio 200 tysięcy koron a specjaliściprzemysłu ciężkiego mogą liczyć na około 400 tysięcy koron.

Przywysokich zarobkach Islandia jest najtańszym krajem skandynawskim.Szacuje się, że miesięczny koszt utrzymania to około 100 tysięcykoron.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *