Praca w Niemczech dla kobiet - jakie są opcje? - KS Service
+
KSSERVICE

Praca w Niemczech dla kobiet – jakie są opcje?

Praca w Niemczech dla kobiet – jakie są opcje?
02/12/2022

Praca w Niemczech dla kobiet – jakie są opcje?

Po trudnym czasie pandemii i wcale nie łatwiejszym okresie zawirowań gospodarczych będących konsekwencją wojny na Ukrainie, wiele polskich gospodarstw domowych znalazło się w nieciekawej sytuacji: inflacja szaleje, ceny rosną niemal z dnia na dzień, a tymczasem dobiegają końca rządowe programy ochronne, co oznacza jeszcze drastyczniejsze podwyżki kosztów jedzenia, benzyny, prądu, ogrzewania i tak naprawdę większości produktów i usług, bez których nie sposób obejść się na co dzień.

Rodzimy rynek pracy nie nadąża za tymi zmianami – sami przedsiębiorcy też z resztą doświadczają negatywnych skutków kryzysu i niejednokrotnie zmuszeni są do ograniczania, zawieszania czy wręcz zamykania działalności. Ciekawą opcją wydaje się zatem wyjazd do pracy za granicę. W pierwszej kolejności do głowy przychodzą pobliskie Niemcy – gospodarczo w miarę stabilne, oferujące godziwe zarobki. Do jakiej pracy na terenie Niemiec przyjmowane są kobiety?

Opiekunka dziecięca

Kariera w Niemczech czeka przede wszystkim w branży opiekuńczej. Zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci czy pomocy przedszkolnych i szkolnych, nie musisz nawet znać języka, by otrzymać co najmniej kilka ciekawych ofert.

Oczywiście powinnaś do takiej pracy posiadać odpowiednie kwalifikacje – wystarczą te, na podstawie których podobną pracę wykonywałaś w Polsce. Jeśli natomiast znasz język przynajmniej w stopniu komunikatywnym, możesz poszukać jeszcze lepszych opcji – np. jako niania mieszkająca z rodziną czy jako nauczyciel wychowania wczesnoszkolnego.

Opiekunka osoby starszej

Za naszą zachodnią granicą poważnym problemem jest starzenie się społeczeństwa. Oznacza to obecność bardzo wielu seniorów, którzy potrzebują częściowej lub całodobowej opieki, a nie mogą w tym zakresie liczyć na pomoc najbliższych.

Wyjazd w charakterze opiekunki osoby starszej jest bardzo opłacalny – zarobki znacznie przekraczają 2000 euro miesięcznie, a ponadto najczęściej nie płacisz ani za zakwaterowanie, ani na wyżywienie, co umożliwia szybkie zaoszczędzenie sporych sum.

Przeczytaj  Czy możesz skrócić swoje zwolnienie lekarskie?

Poszukując pracy w charakterze opiekunki seniora, zwróć uwagę na oferty Laxocare – agencji pośrednictwa pracy specjalizującej się w kontaktowaniu osób potrzebujących opieki oraz potencjalnych opiekunek.

Praca w gastronomii i hotelarstwie

Do typowych ofert pracy dla kobiet należą te dotyczące branży gastronomicznej i hotelarskiej. Dużym plusem jest fakt, że najczęściej nie jest tutaj wymagane doświadczenie, a często nawet znajomość języka. Możesz zdecydować się na pracę w charakterze kucharki lub pomocy kuchennej, kelnerki lub kierowniczki sali (tutaj musisz już znać j. niemiecki przynajmniej w stopniu kontaktowym), a także jako recepcjonistka, pokojowa czy pracownica serwisu sprzątającego.

Praca na produkcji

Zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet, nie brakuje w Niemczech pracy na produkcji. Liczne firmy z branży przemysłowej nieustannie poszukują pracowników obsługujących różnorodne maszyny, kierujących wózkami widłowymi czy wykonujących prace magazynowe.

Bardzo często praca fizyczna w Niemczech jest dobrze płatna – jeśli zdecydujesz się ponadto na nadgodziny lub pracę w weekend raz czy dwa razy w miesiącu, możesz szybko wyjść na swoje i wrócić do kraju z zastrzykiem gotówki dla rodziny.

Feminizacja męskich zawodów

Niemiecki rynek pracy otwiera się na kobiety – oznacza to coraz większą dostępność ofert do tej pory kojarzonych głównie z mężczyznami. Jeśli posiadasz odpowiednie uprawnienia, możesz pracować w Niemczech np. jako kierowca samochodu ciężarowego lub autobusu, a ze znajomością języka i kierunkowym wykształceniem także jako kierownik budowy, inżynier procesów czy specjalista w branży energetycznej lub automotive. 

Niezależnie od tego, w jakim zawodzie chcesz pracować w Niemczech, zadbaj w pierwszej kolejności o swoje bezpieczeństwo. Nie załatwiaj niczego na odległość i przez znajomych znajomych. Wybierz sprawdzoną agencję pośrednictwa pracy, dzięki czemu zyskasz pewność podpisania legalnej umowy i pracy w dobrych warunkach, za godziwe wynagrodzenie.