Ścieżki kariery w IT - KS Service
+
KSSERVICE

Ścieżki kariery w IT

Ścieżki kariery w IT
15/11/2017

Ścieżki kariery w IT

IT, czyli Information Technologies, może oznaczać wiele zawodów, których wspólnym mianownikiem jest oprogramowanie. Osoby pracujące w sektorze IT skupiają się przede wszystkim na tworzeniu, dystrybucji i wsparciu właśnie oprogramowań.

Decyzja o kierunku kariery w IT wpływa na przyszłe zatrudnienie i drogę zdobywania pozycji na rynku pracy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przekwalifikowanie się w sektorze IT jest na tyle ciężkie, że mało kto się na to decyduje. Łatwiej założyć, że wybrana profesja jest wiążąca. Branża IT wymaga także stałego aktualizowania wiedzy i, niejako, rozwijania się wraz z trendami. Przybliżamy podstawowe ścieżki kariery w IT.

Programista

Najbardziej topowy zawód z IT dzieli się na typy specjalizacji. Warto wyróżnić backendowych i frontendowych programistów aplikacji webowych oraz niewebowych. Programista musi znać w stopniu zaawansowanym najważniejsze języki programowania.

Project manager

Zadaniem Project managera, którego nazywa się także kierownikiem projektu, jest nadzór nad pracą różnych działów, dbając o ich współpracę i koordynując procesy. Dla tych specjalistów ważną rolę odgrywa umiejętność łączenia typowo ścisłego myślenia z humanistycznym, uważanym za umiejętność „miękką”.

Tester

Swoją pracą tester musi upewnić się, że projekt działa zgodnie z przewidywaniem oraz dokumentacją. Sprawdza on kompatybilność z wymogami klienta, zabezpieczenia oraz spójność. Nie musi być ekspertem w zakresie stosowane technologii, ale powinien dobrze posługiwać się komputerem i narzędziami testujących.

Analityk biznesowy

Zajmuje się tworzeniem ścieżki komunikacji między klientem a programistą, poprzez przekładanie wymagań klienta na język typowo techniczny. Dba on o spójność dokumentacji, która ma się zgadzać ze stanem faktycznym.

Architekt

Architekt baz danych jest specjalistą, który integruje bazy danych. Jego praca to, w największym skrócie, tworzenie baz danych na podstawie wcześniej stworzonego projektu. Architekt systemów informatycznych zajmuje się projektowaniem nowych systemów, ale także ich kontrolą i wdrażaniem, co powinno przełożyć się na poprawne funkcjonowanie i wysoką wydajność.

Przeczytaj  Jak zaistnieć w Instagramowym świecie?

Na etacie lub jako freelancer

Już od kilku lat można zaobserwować zmiany na rynku pracy w obieranej formie zatrudnienia przez specjalistów IT. Wcześniej decydowali się przeważnie na pracę w jednej firmie, gdzie pracowali nad umocnieniem swojej pozycji i kariery. Zatrudnienie w jednym miejscu, nawet z międzynarodowym zasięgiem, dużą liczbą pracowników czy szanowaną marką, jest ograniczające. Praca na etacie zaczęła rywalizować z wolnością, którą daje bycie freelancerem. Osoby takie mają elastyczne zatrudnienie i pewność, że nikt nie narzuci im miejsca, czasu i ilości pracy. Freelancer sam decyduje o sobie, ale nie ma stabilności zatrudnienia i stałej pensji, które przemawiają za pracą etatową.