Wampir energetyczny w pracy - KS Service
+
KSSERVICE

Wampir energetyczny w pracy

Wampir energetyczny w pracy
16/10/2017

Wampir energetyczny w pracy

Wampiry energetyczne wysysają energię ze wszystkich osób z najbliższego otoczenia. Mają negatywny wpływ na innych, dlatego są tak niebezpiecznym zjawiskiem w miejscu pracy.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele wampirów energetycznych jest w naszym otoczeniu. Powierzchownie nie wyróżniają się niczym, ot zwykłe osoby, bez mitycznych kłów, bladej cery i szeleszczącej peleryny, na co mogłaby wskazywać nazwa. Wampiry z powieści i życia mają jednak cechę wspólną – wysysają życie. Nie razem z krwią, ale energią, chęcią, siłą i radością. Ich wpływ jest destrukcyjny, zwłaszcza przy bliskich lub częstych kontaktach. Znalezienie takiego wampira w pracy nie musi być jednak wyrokiem i oznaczać zwolnienie jednej ze stron, ponieważ można się bronić i to całkiem skutecznie.

Jak działa wampir energetyczny?

Wampir energetyczny lubi zrzucać na innych swoje problemy. Robi to wbrew naszej woli, skupiając na sobie dużo uwagi i wymagając wsparcia oraz współczucia. Jest przecież skrzywdzony, a dzieląc się złymi wydarzeniami, czuje się lepiej. Często dramatyzuje i przedstawia sytuację w o wiele gorszym świetle niż jest w rzeczywistości, nawet lekko nieświadomie. Relacja ta nie polega jednak na wzajemności, jest tylko jednostronna. Manipulacja wychodzi im naturalnie i bezproblemowo.

Działanie wampira energetycznego można zamknąć w pięciu podstawowych cechach, które mogą, ale nie muszą występować jednocześnie. Taka osoba za dużo mówi, nie słucha innych, ciągle narzeka, wypytuje, ale także surowo ocenia.

Jak radzić sobie z wampirem energetycznym?

Najtrudniejsze jest zdanie sobie sprawy, że ma się do czynienia z wampirem energetycznym. Lubimy tłumaczyć sobie nieprzyjemne zachowania innych pogodą, przykrymi wydarzeniami i przypadkiem. Trzeba jednak wyznaczyć granicę takiego zachowania i odciąć się w krytycznym momencie. Najwłaściwsze jest unikanie i stopniowe zmniejszanie pola do ewentualnych kontaktów. Nie daj się szantażować emocjonalnie i trzymaj swoich zasad.Twoja strefa komfortu nie może być przekraczana.

Przeczytaj  Pierwsze kroki w programowaniu: kurs czy studia

Nie można obawiać się wyrażania swojego niezadowolenie i dyskomfortu. Wampir emocjonalny może być nieświadomy swojego działania na innych, dlatego wyraźny sygnał zmuszający do reakcji powinien przynieść pozytywne rezultaty. Taka osoba może być przyjemna w krótkich kontaktach, ograniczających wysysanie energii.

Granice, o których wspomniano wcześniej, są świetną ochroną przed wampirem emocjonalnym. Nikt na siłę nie ma prawa wchodzić z butami w twoje życie i celowo lub nie, nadwyrężać zdrowie psychiczne. Zdecydowane określenie, gdzie należy zatrzymać toksyczną relację, jakie zachowanie nie jest akceptowalne i jak się z tym czujesz, to pewność odsunięcia od siebie złego wpływu wampira emocjonalnego.

Wyjątkowo natrętnego wampira emocjonalnego trzeba zbyć, a najlepiej robi się to dzięki braku zaangażowania. Reakcja ta dotyczy rozmów, pytań, projektów i negocjacji, Skup się na istotnych rzeczach, bez wędrówek myśli i opowieści o prywatnym życiu. Zachowasz dzięki temu swoje słabe strony dla siebie.

Nie można pozwolić się sprowokować. Wampiry emocjonalne świetnie czują się w kłótniach i sprzeczkach, dlatego należy unikać takich sytuacji i trzymać nerwy na wodzy. Niepotrzebne wybuchy i przesadne reakcje są jak pożywka dla wysysacza energii i prowokują go do dalszego, jeszcze wyraźniejszego i gorszego działania. Nie pozwól na stanie się łatwym celem.