Edit Content

O nas

Jesteśmy profesjonalną agencją zatrudnienia KS Service, specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu rekrutacji, doradztwa zawodowego oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Znajdziesz Nas w Szczecinie, Łodzi i Poznaniu

Dane kontaktowe

Z czym je się Assessment Center?

Z czym je się Assessment Center?

Assessment Center, nazywane także ośrodkiem oceny, jest nowoczesnym i profesjonalnym narzędziem rekrutacyjnym wykorzystywanym przy doborze i ocenie potencjalnych pracowników.

Ta popularna metoda bada kandydatów na podstawie różnego typu zadań, którymi są poddawani. Wykorzystuje się testy psychologiczne, różne formy wywiadów czy ćwiczeń, zarówno w sesji indywidualnej, jak i grupowej, które mają na celu uwypuklenie predyspozycji kandydata. Badanie jest bardzo dokładne, dlatego też dba się o każdy detal. Dość powiedzieć, że w dobrze przeprowadzonym AC bierze się pod uwagę zarówno testy na inteligencję, jak i kompetencji oraz osobowości. Przede wszystkim jednak Assesment Center weryfikuje umiejętności miękkie kandydata, gdzie odporność na stres, współdziałanie z grupą i asertywność są najważniejsze. Z kolei konkretne zadania pozwalają odpowiedzieć na pytania jak w konkretnych sytuacjach zawodowych potencjalni pracownicy będą sobie radzić.

W ten sposób rekruterzy otrzymują informacje o umiejętnościach interpersonalnych, wiedzy merytorycznej, predyspozycjach społecznych oraz gotowości do rozwoju zawodowego. Zazwyczaj metoda stosowana jest przy poszukiwaniu kandydatów na stanowiska wysokiego szczebla.  Dzięki tej różnorodności pracodawca wie o wiele więcej, niż może wynikać z samego CV czy listu motywacyjnego. Prócz suchych informacji otrzymuje odpowiedź czy dana osoba posiada w dostatecznym dla niego stopniu cechy osobowości, na które jest największe zapotrzebowanie.

Konkretyzując, jeden z przykładów – badani otrzymują opis skomplikowanej sytuacji w przedsiębiorstwie i pytanie w jaki sposób można by jej zaradzić. W określonym czasie respondent musi odnaleźć drogę do rozwiązania problemu. Badanie może odbywać się tylko z jedną osobą lub w grupie, co wskaże czy dana osoba potrafi funkcjonować w zespole. Na podstawie odpowiedzi rekruter buduje profil psychologiczny kandydata.

Przystępując do wymagającej rekrutacji zawsze bądź dobrze przygotowany. Możesz założyć, iż będziesz poproszony o rozwiązanie problemów, z którymi może borykać się dane przedsiębiorstwo lub znalezienie recepty na jeszcze lepsze funkcjonowanie firmy. Zastanów się nad tym przed rozmową. Zaś w trakcie rozwiązywania testów AC czytaj uważnie pytania i maksymalnie wykorzystaj czas otrzymany na rozwiązanie tych zagadnień.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *