Zawód: programista - KS Service
+
KSSERVICE

Zawód: programista

Zawód: programista
13/12/2016

Zawód: programista

Programista, czyli inżynier programowania, to osoba, która tworzy programy komputerowe za pomocą specjalistycznego języka programowego.

Zastanawiając się nad karierą programisty należy ocenić swoje realne szanse w starciu z tym trudnym, technicznym zawodem. Nie jest  to praca dla każdego, nawet bardzo technicznego i pojętnego umysłu. Wymaga sporo wysiłku nad samodoskonaleniem się, jak w przypadku każdego, ciągle rozwijającego się zawodu. Zdobycie tego zawodu z pewnościa pomogą kursy porgramowania w sdacademy

Studia

Aby zostać programistą nie trzeba mieć skończonych studiów, jednak należy pamiętać, że nie są one tylko papierkiem do CV, ale dają nam nieocenioną wiedzę i wiele możliwości rozwoju. Programowanie studiuje się na uczelniach technicznych na wydziale informatycznym. Są to studia inżynierskie. Na studiach, przyszły programista, doskonali swoje umiejętności w zakresie baz danych, projektowania aplikacji, algorytmiki czy narzędzi programowania. Często istotną rolę w podjęciu decyzji odnośnie ścieżki kariery odgrywa talent i rozległa wiedza z zakresu umiejętności informatycznych.

Praca

Dla przyszłego pracodawcy ważną rolę, zaraz obok zdobytego ciężką pracą tytułu na studiach, odgrywa doświadczenie projektowe. Należy poszerzać swoje CV o zrealizowane projekty oraz certyfikaty branżowe. Ważne są poznane technologie, umiejętności ich porównania i wyspecjalizowanie się w konkretnej. Także rozmach wykonywanych projektów, czy były zlecone przez dużą firmę i dla jak licznego zespołu, jeśli nie był on indywidualny. Często, aby otrzymać propozycje pracy, programiści mają za zadanie stworzyć stronę internetową, która później oceniana jest przez pracodawcę. W innych przypadkach muszą zaprezentować swoje portfolio projektów lub wziąć udział w teście wiedzy.

Od dobrego programisty wymaga się szeregu umiejętności. Wśród nich istotna jest znajomość zasad bezpiecznego i optymalnego programowania, umiejętność pracy ze specjalistycznymi narzędziami, bardzo dobra znajomość technologii webowej i baz danych. Osobno, warto wyróżnić znajomość języka angielskiego, która powinna być na poziomie zaawansowanym, co znacznie usprawnia programowanie.

Przeczytaj  Jak napisać podanie o podwyżkę?

Zarobki

Programiści są jednym z najbardziej rozchwytywanych zawodów, co najprawdopodobniej nie zmieni się przez długie lata, dlatego ciężko wycenić górną granicę ich zarobków. Są one uzależnione od umiejętności, doświadczenia zawodowego czy miejsca pracy.

Zawód przyszłości

Zawód programisty pojawia się w większości statystyk na temat domniemanych przyszłościowych posad. Uważany za opłacalny, ściśle związany z dzisiejszą formą rozwoju technologii, sprawia, że nie można przejść obojętnie wobec jego możliwości. Można powiedzieć, że wykonywanie pracy programisty wiąże, albo będzie wiązało się w niedalekiej przyszłości, z władzą. Warto szkolić swoje umiejętności w tym zakresie, ponieważ na zatrudnienie w branży informatycznej nigdy nie będzie można narzekać.