Zwierzaki w miejscu pracy - KS Service
+
KSSERVICE

Zwierzaki w miejscu pracy

Zwierzaki w miejscu pracy
31/01/2017

Zwierzaki w miejscu pracy

Kolejny zachodni trend puka do naszych drzwi. Przychodzenie do pracy ze zwierzakiem to mocno kontrowersyjny temat, ale z faktami nie zamierzamy dyskutować, tylko je… opisać.

Prawo nie zabrania przychodzenie do pracy ze zwierzętami. Taka możliwość zależy od dobrej woli pracodawcy i chęci pracowników. Wiadomo, jest masa zawodów, gdzie o obecności pupili nie ma mowy, jednak w biurowych warunkach nic nie stoi na przeszkodzie, by były one blisko swoich właścicieli.

Dla kogo?

Każdy właściciel zwierzaka sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy jego pupil może iść z nim do pracy. Decyzja może być trudna, ponieważ oprócz wpływu na współpracowników, może to mocno wpłynąć także na zwierzaka. Nie każdy z nich jest stworzony do długiego posłuszeństwa i siedzenia obok swojego właściciela. Niektóre potrzebują dużo uwagi albo łatwo się rozpraszają. Mogą też mieć problemy z kontaktami z innymi zwierzętami czy ludźmi. Często dużą przeszkodą jest rozmiar pupila, który też trzeba brać pod uwagę każąc mu leżeć pod biurkiem. Rozsądny właściciel wie jednak co uczynić, by nie skrzywdzić swojego przyjaciela. 

Porada dla pracodawców

Pracodawca, który chce wprowadzić w życie pomysł przyprowadzania pupili do pracy, całe przedsięwzięcie powinien rozpocząć od spotkania z pracownikami. Może wtedy ustalić czy są w firmie osoby zainteresowane tą ideą, a także czy pozostali wyrażają na to zgodę. Kolejnym krokiem powinno być odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Należy zabezpieczyć sprzęty i stworzyć dodatkowe miejsce dla zwierząt. Pracodawca musi mieć świadomość, że obecność zwierzaków zmieni dynamikę firmy, a także niektóre przyzwyczajenia pracowników. W przypadku grupy pracobiorców, której obecność zwierząt nie przeszkadza, ale nie chcą mieć z nimi nic wspólnego, należy zadbać o wydzielenie stref dla pupili i systemu korzystania z tych wspólnych. Nie każde miejsce pracy może pozwolić sobie na takie zmiany, a dobro każdej jednostki jest ważne. Trzeba pamiętać o alergikach i osobach bojących się zwierząt, nie można utrudniać im pracy. Mając przygotowane miejsce dla zwierząt warto zadbać również o relacje między pupilami. Obowiązkowe jest zorganizowanie ich spotkania, najlepiej na neutralnym gruncie, gdzie zostanie sprawdzona ich interakcja oraz możliwość egzystowania obok na małej przestrzeni. Można także pomyśleć o zatrudnieniu specjalisty, który oceni zachowania poszczególnych zwierząt i ich współpracę. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest wprowadzenie kart zwierząt, gdzie będą zamieszczone ich dane wraz z aktualnymi badaniami. Takie wprowadzenie identyfikacji może pomóc w przyszłości. Przed wprowadzeniem zwierząt do firmy należy sporządzić listę zasad i obowiązków dla właścicieli zwierząt. Ilość punktów jest dowolna, ale nie można zapomnieć o podkreśleniu odpowiedzialności za wszelkie szkody, dbania o higienę, maksymalnej ilości spacerów oraz o konsekwencjach złamania zasad.

Przeczytaj  Wiadomo już czego oczekują uchodźcy z Ukrainy w kontekście polskiego rynku pracy

Święto

Zwierzęta nie kojarzą nam się z pracą, stereotypowo ich miejsce jest w domowym zaciszu. Na zachód od naszych granic myśli się inaczej. Tam czworonożni przyjaciele doczekali się swojego święta. Każdego roku obchodzony jest „Take Your Dog to Work Day”, co oznacza dzień zabierania psa do pracy. Na pomysł wpadli Brytyjczycy, którzy wprowadzili inicjatywę w życie w 1996 roku, następni byli Amerykanie, później Kanadyjczycy i Australijczycy. Sympatycy święta widzą same pozytywy w możliwości zapoznania swoich pupili z miejscem pracy i współpracownikami, ma to polepszyć stosunki w pracy i atmosferę.

Plusy

– zwierzęta obniżają poziom stresu pracowników, ich obecność sprzyja mniejszej produkcji kortyzolu

– pomagają przełamać lody w kontaktach, ułatwiają nawiązywanie relacji

– obowiązkowy spacer wpływa korzystnie na zdrowie właściciela

– interakcja ze zwierzakiem potrafi popchnąć do działania i pobudzić kreatywność

– zwierzęta ocieplają wizerunek firmy

– właściciel czuje się bezpieczniej przy swoim zwierzaku

– odpada problem samotnie czekającego w domu zwierzaka, co potrafi trwać kilka godzin

– zwierzęta szybko się uczą i mogą pomagać swoim właścicielom

Minusy

– rozproszenie uwagi

– zwierzęta brudzą i mogą niszczyć

– zwierzaki mogą zakłócać spokój i przeszkadzać innym

– konflikty między zwierzętami

– uczulenia czy strach współpracowników

– zwierzęta potrafią bardzo energicznie reagować na emocje ludzi, których w pracy może być bardzo dużo, zwłaszcza negatywnych

Firmy przyjazne zwierzętom

Istnieje kilka renomowanych miejsc pracy, gdzie zwierzęta są mile widziane. Wśród nich warto wyróżnić Google, którzy uważają miłość do psów za część swojej kultury, a także Amazon, Autodesk i Freshmail. Zwierzaki pomagają też producentom karm i akcesoriów dla nich. Na naszym podwórku można spotkać czworonogi w Radiu Zet, CD Projekt, DaftCode czy wydawnictwie Prószyński i Ska.