5 powodów, dla których nie warto romansować w pracy

Z prostej matematyki wynika, że będąc w pracy średnio osiem godzin dziennie, to właśnie tam spędzamy 1/3 naszego życia. Trudno więc dziwić się, że nieustannie przebywając w tym samym gronie często w pewnym momencie jeden z naszych kolegów / koleżanek z pracy staje się dla nas interesujący. Czy to jednak w ogóle ma sens?

Według statystyk najczęstszą formą relacji jaka zachodzi między dwojgiem ludzi w pracy nie jest jednak związek, a romans. Odrzucając na moment dylematy moralne, by nie spłaszczyć tematu do oczywistego stwierdzenia, że romans jest zły, przeanalizujmy jakie może on przynieść skutki.

Po pierwsze... Niesmak. Romans trudno ukryć przed kolegami z pracy. Kiedy więc dowiedzą się o Was, to staną przed problemem czy powiedzieć o tym waszym partnerom, których mogą lubić i szanować. Przemilczanie jest formą oszustwa i wiele osób wychodzi z takiego założenia. Jeśli jednak nawet postanowią zachować tę informację dla siebie, to mogą czuć się fatalnie z tym, jeśli publicznie będziecie okazywali sobie uczucie.

Po drugie... Atmosfera w pracy. Może pojawić się w Waszym otoczeniu zazdrość, podejrzenia o lekceważenie swoich obowiązków, bo będziecie zbyt zajęci sobą, a także stracicie w oczach współtowarzyszy, którzy uznają Was za ludzi nieuczciwych i niedojrzałych. Całusy, klapsy i publiczne okazywanie zalotów mogą być w niesmak konserwatywnych kolegów i koleżanek. Jeden romans może sparaliżować relacje w pracy i przekreślić lata pracy nad tym, by pracownicy czuli się w danym przedsiębiorstwie komfortowo.

Po trzecie... Jeśli romans pojawi się między pracodawcą, a pracownikiem to można być niemalże pewnym, iż pojawią się opinie, że ta osoba będzie teraz dużo lepiej traktowana od innych. Stanie się więc nieuczciwą konkurencją, z którą nie sposób będzie wygrać żadnymi sposobami. To zrodzi konflikty, szeptanie za plecami, niezdrowe emocje względem pracownika.

Po czwarte... Romans pomiędzy pracownikami może spowodować, że będą oni bardziej zajmowali się sobą, niż swoimi obowiązkami. Jeśli pracodawca odkryje Waszą relację i powiąże ją ze spadkiem Waszej efektywności, to możliwe, iż uzna, że najlepszym wyjściem będzie zakończenie współpracy z Wami. W ten sposób możecie zaprzepaścić również długoletnią karierę zawodową i zniweczyć swoje plany związane z rozwojem osobistym.

Po piąte... Problemy, które wiążą się z romansem w pracy, mogą sprawić, że zamiast czerpać z niego profity, może stać się on zalążkiem kłopotów, które zaistnieją między Wami. Zamiast więc czegoś co mogłoby zamienić się w trwały związek, możecie skazać się nie tylko na szybkie zakończenie relacji, ale rosnącą do siebie niechęć i masę nieporozumień.

Przemyślcie dobrze swoją sytuacje, zanim wejdziecie na tak niebezpieczną ścieżkę. Do straty może być zbyt wiele.