Jak dobrze wykorzystać staż? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak dobrze wykorzystać staż?

Jak dobrze wykorzystać staż?
26/06/2017

Jak dobrze wykorzystać staż?

Staż zawodowy jest formą zdobywania wiedzy w konkretnym miejscu pracy, dostosowanym do preferencji stażysty. Podczas stażu uczy się on zawodu i przygotowuje  do przyszłego wkroczenia na rynek pracy.

Czas, który poświęca się na odbycie stażu, nie może być stracony. Ważne jest podejście stażysty i to jak chce przedstawić siebie potencjalnemu pracodawcy. Samo odbywanie stażu w danej firmie nie jest jednoznaczne z przyszłym zatrudnieniem. Dobrze przeprowadzony staż powinien uczyć nie tylko jak funkcjonuje się w jednym miejscu, ale także w podobnych instytucjach. Odbywanie stażu wiąże się z nauką, pracą, zdobywaniem nieocenionego doświadczenia, ale także z budowaniem własnej marki. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak najlepiej go wykorzystać.

Inicjatywa

Warto kierować się podejściem, że widząc coś, co możesz zrobić, rób to. Pokazanie właścicielowi firmy, dyrektorowi czy współpracownikom, chęci i gotowości do działania, sprawi że oprócz dobrego wrażenia, zostawimy także pamięć. Ciężko o dobre nastawienie do osób, które każdą wolną chwilę spędzają na telefonie, czekając na przydzielenie im kolejnego zadania. Dużym atutem stażystów jest świeży umysł, który podpowiada nieszablonowe pomysły. Nie bój się przedstawić swoją wizję, pokaż, że reprezentujesz sobą coś więcej, oprócz mechanicznego wykonywania poleceń.

Dbając o dobro wszystkich, pamiętaj także o równowadze. Inicjatywa jest potrzebna, pokazuje nas z lepszej strony, ale trzeba umieć zachować umiar. Bieganie od biurka do biurka i sypanie pomysłami z rękawa może zostać źle przyjęte, a wręcz, jako obraźliwe. Twoje dobre intencje mogą zostać uznane za krytykę firmy, pracowników i systemu, w którym pracują od lat. Jeśli nie po to zostałeś zatrudniony, rozważnie wyrażaj swoje zdanie.

Wiedza innych

Sama idea stażu to korzystanie z wiedzy i doświadczenia innych. Musisz nauczyć się pytać, dowiadywać i wyciągać wnioski.  To ciężkie zadanie dla nieśmiałych osób, szczególnie w czasach, gdy wolimy rozmawiać online niż twarzą w twarz, ale w realiach biurowych jest to niezbędne. Współpracownicy oraz szefostwo posiadają wiedzę nie tylko na tematy ściśle związane z firmą, ale także samego organizowania się na rynku pracy, relacji biurowych oraz zarządzania czasem wolnym. Często z luźnych dyskusji można wyciągnąć najwięcej nauki. Istotna jest szybkość przyswajania wiedzy. Wiadomo, zadawanie pytań jest dobre, ale pytanie się o jedną sprawę kilka razy świadczy już o niesłuchaniu albo wolnym zapamiętywaniu informacji. Od tego już krok do opinii osoby leniwej czy mało rozgarniętej.

Przeczytaj  Absolwencie, swoje studia wybierz mądrze

Relacje

Niezależnie od czasu trwania stażu, nawet, jeśli jest on krótki i intensywny, postaraj się o poznanie swoich współpracowników. Zadbaj, żeby wasze kontakty nie ograniczały się do samych formułek grzecznościowych, spróbuj wyjść do ludzi. Małe rozmowy przy ksero oraz obiedzie, zapytanie o samopoczucie mijając się na korytarzu czy nawiązanie do problemu poprzedniego dnia, mogą wystawić stażyście lepsze referencje. Wiele firm szuka ludzi, którzy nie tylko odpowiadają im wykształceniem i umiejętnościami, ale i charakterologicznie. Dobry zespół to skarb każdego lidera, a twoja osoba musi do niego pasować. Najłatwiej być lubianym. Brzmi banalnie, ale nie każdy potrafi podczas stażu rozmawiać z kimś poza innymi stażystami i koordynatorem. W razie wyjść czy wyjazdów integracyjnych, nie rezygnuj. Uczestnicz w większych dyskusjach. Pomagaj innym, gdy widzisz, że mają problem lub zbyt dużo pracy. Pokaż, że jesteś osobą wartą poznania i zatrzymania na dużej.

Najlepsza wersja siebie

Podstawy podstaw, ale warto je zaznaczyć. Bądź punktualny, świadczy to o twoim szacunku do drugiej osoby i także do jej czasu. Dobra opinia dla spóźnialskich jest niemożliwa. Dodatkowo, jeśli masz problemy z organizacją, a twoja firma zmienia pulę zadań każdego dnia, przychodź kilka minut wcześniej niż pozostali pracownicy. Wykorzystaj ten czas na zapoznanie się z wytycznymi. Zadbaj o to, jak cię widzą. Pamiętaj, że strój dużo mówi o osobie. Na co dzień możesz nosić bluzy i trampki, ale miejsce pracy rządzi się swoimi prawami. Dowiedz się, jaki obowiązuje dress code, albo zwyczajnie go zaobserwuj. Nie pozwól, żeby taki mały szczegół sprawił, że odstajesz od grupy. Istotne jest także twoje nastawienie. Nikt nie oczekuje chodzącej kulki szczęścia i radości, co może być wręcz irytujące, ale pochmurne i wiecznie marudzące osoby, potrafią niszczyć nastrój też innym.

Przeczytaj  Najbardziej stresujące zawody

Nie traktuj stażu jak kary, pamiętaj, że to twoja szansa i bezcenna nauka!

Zdobądź staż w naszej firmie! Poszukujemy Stażysty w dziale rekrutacji Tymczasowej Szczecin