Najbardziej stresujące zawody - KS Service
+
KSSERVICE

Najbardziej stresujące zawody

Najbardziej stresujące zawody
04/01/2017

Najbardziej stresujące zawody

Masz wrażenie, że każdego dnia wracasz po pracy zmęczony psychicznie i uważasz, że nie ma zawodu, który mógłby tak wykańczać, jak właśnie twój? Bardzo możliwe, że to subiektywna opinia. Poniżej prezentujemy listę wyjątkowo stresogennych profesji.

Stres często bezpośrednio wiąże się z adrenaliną, a ona bywa uzależniająca. Szybkie działanie, wysokie zarobki, możliwość wymagającego tempa życia, spontaniczne decyzje, poczucie misji oraz liczne wyzwania, to główne powody dla których decydujemy się na trudne profesje. By temu sprostać, należy posiadać odpowiednie cechy charakteru. W zależności od branży jest to przede wszystkim elastyczność, zdecydowanie w działaniu, rozsądek, stalowe nerwy, a także odwaga.

Strażnik więzienny.  Nieustanny kontakt z przestępcami, szczególna dbałość, by nie popełnić błędu, który mógłby bardzo źle się skończyć, a także szereg regulaminów i ograniczeń, powodują, że to zawód szczególnego ryzyka. Zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Kierowca samochodów pasażerskich. Obojętnie czy jest to taksówkarz czy kierowca busa wiozącego pasażerów do kurortu w Hiszpanii. Zawsze jest to odpowiedzialność za czyjeś życie, a czasem jeden, najmniejszy błąd, może skutkować wypadkiem. Trzeba do tego doliczyć użeranie się z mało przyjemnymi osobami, bardzo niezdecydowanymi, wulgarnymi, będącymi pod wpływem używek czy tymi, którzy robią wszystko, aby wyprowadzić kierowcę z równowagi.

Komornik. Wszędzie tam, gdzie w życie wkraczają pieniądze, tam zaczynają się problemy. Osoba egzekwująca należności od dłużników ma szczególnie niewygodną rolę. W wielu sytuacjach musi postępować według prywatnych reguł i sympatii, kierując się tylko i wyłącznie swoim obowiązkiem. Kontakt z przeróżnymi ludźmi, często zdenerwowanymi i sfrustrowanymi, kończy się wieloma nieprzyjemnościami.

Pracownik Call Center. Praca, która każdego dnia wiąże się z wieloma rozmowami z coraz to nowymi osobami, obarczona jest dużym natężeniem stresu. Nie wszyscy są mili, sympatyczni i pomocni. Należy więc się liczyć z tym, że będziemy krytykowani, obrażani i zmuszeni wysłuchiwać wrzasków – zarówno na firmę, którą reprezentujemy, jak i bezpośrednio na nas.

Przeczytaj  Praktyki studenckie - jak szukać tych wartościowych?

Strażak. Zawód, w którym nie tylko ryzykuje się własnym życiem, ale i trzeba brać odpowiedzialność za losy innych ludzi. Podjęcie złej decyzji podczas wyjątkowo niebezpiecznych sytuacji może skończyć się tragedią – śmiercią, kalectwem, utratą całego majątku pochłoniętego przez żywioł. Praca dla ludzi o stalowych nerwach i dużej sprawności fizycznej.

Polityk. Krytykowany, wyszydzany, stale pod obserwacją karcącego wzroku społeczeństwa. Jedna z najbardziej znienawidzonych profesji świata. Trzeba mieć bardzo silny charakter i wypracowaną umiejętność radzenia sobie z krytyką, by móc sprostać temu wyzwaniu.

Nauczyciel. Nie chcemy pisać o banałach, więc pomińmy kwestię tego, że wychowankowie są różni i praca nad niektórymi z nich jest bardzo, bardzo trudna. Przede wszystkim to jednak wielka odpowiedzialność związana z kształtowaniem osobowości, pomocą w ukierunkowaniu drogi edukacji i torowaniu ścieżek życiowych. Dobry nauczyciel to także wychowawca i wzór, a by nim być, trzeba spełniać potężną ilość wymagań.

Saper. Nie bez powodu mówi się, iż myli się tylko raz…

Moglibyśmy wymienić jeszcze wiele innych zawodów – sportowiec, żołnierz, policjant, treser zwierząt, organizator imprez… Każda praca może być stresująca, jeśli po jej zakończeniu wciąż o niej myślimy, zamiast na czas wolny zostawić ją daleko za nami. Nauczymy się wtedy dystansu do wykonywanych zadań, zadbajmy o relaks i możliwość spędzenia czasu z bliskimi. Z „czystą” głową żadna praca nie będzie dla nas straszna.