Osiem powodów dlaczego warto odbyć staż

W zdecydowanej ilości miejsc czasy stażu, który polegał na parzeniu kawy i kserowaniu dokumentów odeszły w zapomnienie. Teraz to zazwyczaj czysty zysk pod niemalże każdym względem.

Po pierwsze… Wiedza na stażu pozwoli ci zabłysnąć na studiach. Wykładowcy doceniają studentów, którzy w swoim wolnym czasie dalej się kształcą, tym samym stając się lepiej zorientowani w danej materii nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie.

Po drugie… Staż to kapitalna okazja do tego, by dowiedzieć się więcej o samym sobie. Jeśli wahasz się czy odnalazłbyś się dobrze w danej branży i czy aby na pewno chciałbyś związać z nią swoją przyszłość, to warto skierować się na staż. To da Ci najlepszą odpowiedź na dręczące Cię pytania.

Po trzecie… Pamiętaj, że czym częściej będziesz uczestniczył w procesach rekrutacyjnych, tym szybciej opanujesz stres i nauczysz się specyfiki takich rozmów. Dzięki temu łatwiej będzie Ci otrzymać zatrudnienie w interesującym Cię miejscu pracy.

Po czwarte… Pracuj najlepiej jak potrafisz, a nawet jeśli z różnych względów nie otrzymasz zatrudnienia, to Twoja dobra opinia może spowodować, że zostaniesz polecony zaprzyjaźnionym przedsiębiorstwom. Pod koniec stażu zapytaj o to pracodawcę, jeśli będziesz już wiedział, że nie może zawrzeć z Tobą umowy.

Po piąte… Warunkiem koniecznym przy zatrudnieniu w wielu przedsiębiorstwach jest posiadanie doświadczenia. Jak jednak je uzyskać, kiedy przez kilka lat studiowaliśmy? Właśnie staż jest doskonałą okazją, by je zdobyć. Ofert stażu szukaj w powiatowych urzędach pracy, na stronach internetowych, a nawet sam je proponuj, wysyłając stosowne e_maile lub dzwoniąc do firm.

Po szóste… Pracodawcy zdecydowanie korzystniej jest zainwestować w stażystę i odpowiednio go przeszkolić, by później zatrudnić na etat, niż zaoferować pracę zupełnie obcej osobie, do której nie ma zaufania. Dlatego też nie obawiaj się tego, że jesteś tylko chwilową siłą roboczą, która za jakiś czas będzie musiała odejść z pracy. Mądry pracodawca nie popełni takiego błędu.

Po siódme… Staż daje możliwość realizacji prawdziwych projektów, co tym samym pozwala sprawdzić się w realnym polu bitwy. Z pomocą bardziej doświadczonych kolegów nauczysz się radzić sobie w sytuacjach kryzysowych i stresogennych, przezwyciężysz opory i uzyskasz wiedzę, którą będziesz mógł wykorzystać w przyszłości.

Po ósme… Warunkiem Twojego zadowolenia ze stażu jest wiedza o tym czym będziesz się zajmował w trakcie jego trwania. Na samym początku współpracy ustal to z pracodawcą. Wasze oczekiwania względem siebie powinny się uzupełniać. Jeśli oferta wyda Ci się interesująca i sprawi, że staniesz się atrakcyjniejszy na rynku pracy, to nie zwlekaj – skorzystaj z tej szansy!