Stres? Weź wyluzuj! - KS Service
+
KSSERVICE

Stres? Weź wyluzuj!

Stres? Weź wyluzuj!
30/10/2016

Stres? Weź wyluzuj!

Wieleczynników może wpływać na to, że na samą myśl o swojej pracystajesz się poddenerwowany, zniechęcony i podirytowany. Co robić,by walczyć ze stresem w pracy?

Zacznijmy od tego,że nie powinieneś lekceważyć stresu i traktować go wyłączniejako chwilowy stan swojej psychiki. Nie jest on tylko Twoimproblemem, ale również wszystkich tych, którzy przebywają w Twoimotoczeniu, ponieważ będąc poddenerwowanym łatwiej wyprowadzićCię z równowagi, a wtedy możesz być nieprzyjemnym dla innych.Cierpi na tym również Twój organizm, ponieważ stres może byćzalążkiem problemów zdrowotnych – nawet tych związanych zsercem oraz przeróżnymi infekcjami.

Kłębek nerwów

Zapewne mierzyłeśsię już ze stresem, który działał na Ciebie dobrze, ponieważwzmagał Twoją motywację, sprawiał, iż byłeś mocniejskoncentrowany na zadaniu i pracowałeś tym samym wydajniej. Tegorodzaju stres działa krótko i powoduje, że Twój umysł działasprawniej. Gorzej, jeśli dotknie Cię stres destrukcyjny. Pojawiasię on wtedy, gdy zostanie przekroczona jakaś Twoja granicawytrzymałości. Stajesz się wtedy kłębkiem nerwów, który niejest w stanie pracować tak dobrze jak dotychczas.

Brak stabilizacji

Stres częstopojawia się w tym momencie, kiedy wymagania twojego pracodawcy sąwiększe niż Twoje kompetencje, a także wtedy, kiedy jesteśobarczany dużą ilością pracy, na którą kompletnie nie maszczasu. Brak możliwości sprostania życzeniom pracodawcy sprawia, iżjesteśmy rozczarowani sobą, sfrustrowani i tkwimy w poczuciuwymierzonej nam niesprawiedliwości. Wiąże się to wtedy zpoczuciem, iż nie mamy stabilnego, bezpiecznego zatrudnienia, anasze kwalifikacje są zbyt niskie lub zbyt wysokie do pełnionejfunkcji. Kolejnym czynnikiem budującym sytuacje stresogenne sąrelacje na linii pracownik – pracodawca lub pozostali pracownicy.Złe relacje, funkcjonowanie w środowisku destrukcyjnym czy brakakceptacji ze strony innych osób działa fatalnie na psychikęczłowieka. Tym bardziej takiego, który charakteryzuje sięmelancholijnym sposobem bycia. Problem mają również pesymiści, którzy mocno biorą dosiebie każdą porażkę i niepowodzenie.

Jak sobieporadzić?

Przeczytaj  Czym różni się staż od praktyki?

W wolnym czasiezadbaj o swoje zdrowie fizyczne, które nierozerwalnie wiąże sięze sferą psychiczną. Biegaj, uczęszczaj na siłownie, korzystaj zsauny, uprawiaj jazdę na rowerze. Pobudzaj organizm do wysiłku, apoziom Twojego stresu znacznie się obniży. Pamiętaj o tym, byTwoja dieta pełna była różnorodnych potraw, które dadzą Ciodpowiednią ilość składników odżywczych. Jedz 4-6 razydziennie, ale w niewielkich porcjach. Zdrowy organizm wpłynie naTwoje samopoczucie, co pozwoli Ci wyzbyć się problemów zemocjami. Odpowiedz sam przed sobą co Cię najbardziejboli, co nadwyręża Twój nastrój i pobudza stres. Zastanów sięco jest tego przyczyną. Wypunktowując powody będzie Ci łatwiejwalczyć z Twoimi zmorami. Wyluzuj. Spójrz z dystansem na swojezmartwienia i rozważ czy aby na pewno są na tyle poważne, byśmiał aż tak je przeżywać. Porozmawiaj z bliskimi, wygadaj się ipozwól sobie pomóc. Spotkaj się z pracodawcą, wyjaśnij co jestdla Ciebie uciążliwe i zasugeruj co chciałbyś, aby zostałozmienione. Jeśli masz do czynienia z mądrym szefem, który doceniaTwoje zaangażowanie i realny wpływ na przedsiębiorstwo, to postaraCi się pomóc. Jeśli jest inaczej – nie wahaj się, by szukaćczegoś co spowoduje, że będziesz przychodził do pracy zprzyjemnością. Nie bój się bezrobocia. Rynek pracy ewoluuje ijest coraz przychylniejszy kandydatom do pracy o wszelkichdoświadczeniach. Dasz sobie radę, uwierz w to!