+

10 tysięcy złotych dla emerytów!

10 tysięcy złotych dla emerytów!
16/03/2017

Do bardzo interesujących informacji dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”. Rząd pracuje nad systemem zachęty do tego, aby osoby, które osiągną wiek emerytalny, przedłużyły okres swojej pracy o co najmniej kolejne dwa lata.

Według projektu Ministerstwa Rozwoju osoby, które zdecydowałyby się na taki manewr, otrzymałyby od rządu premię w wysokości 10 tysięcy złotych. Wraz z kolejnymi przepracowanymi latami kwota by rosła proporcjonalnie – za trzy lata byłoby to 15 tysięcy złotych, zaś po czterech latach 20 tysięcy złotych.

Według „Dziennika Gazety Prawnej” rząd spodziewa się, iż z propozycji skorzysta około 10-15% emerytów. Szczególnie ma być to atrakcyjne dla osób, które miałyby otrzymywać minimalne świadczenia.

 Przy powodzeniu tego pomysłu rząd miałby zaoszczędzić blisko 2 miliardy dolarów. Kwotę osiągniętoby poprzez fakt, iż nie trzeba by było wypłacać emerytur, a państwowy budżet zostałby wzbogacony o składki i podatki od osób aktywnych zawodowo. Obniżenie wieku emerytalnego najprawdopodobniej oznacza w przeciągu najbliższych lat wielomiliardowe straty.

Według „Dziennika” Ustawa ma obowiązywać od 1 października 2017 roku. Przypominamy, że wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, zaś dla mężczyzn 65 lat.

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że rząd popełnił błąd obniżając błąd emerytalny i nie za bardzo wie co teraz uczynić – bez przyznawania się do nietrafionej decyzji. Tymczasem pojawiają się  głosy, iż jest bardzo prawdopodobne, iż nowy pomysł może spowodować znaczny wzrost wydatków publicznych…

Będziemy informować o kolejnych napływających doniesieniach – na tę chwilę zapowiada się wiele gorących dyskusji i trudno przewidzieć czy rzeczywiście projekt wejdzie w życie.