10 tysięcy złotych dla emerytów! - KS Service
+
KSSERVICE

10 tysięcy złotych dla emerytów!

10 tysięcy złotych dla emerytów!
16/03/2017

10 tysięcy złotych dla emerytów!

Do bardzo interesujących informacji dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”. Rząd pracuje nad systemem zachęty do tego, aby osoby, które osiągną wiek emerytalny, przedłużyły okres swojej pracy o co najmniej kolejne dwa lata.

Według projektu Ministerstwa Rozwoju osoby, które zdecydowałyby się na taki manewr, otrzymałyby od rządu premię w wysokości 10 tysięcy złotych. Wraz z kolejnymi przepracowanymi latami kwota by rosła proporcjonalnie – za trzy lata byłoby to 15 tysięcy złotych, zaś po czterech latach 20 tysięcy złotych.

Według „Dziennika Gazety Prawnej” rząd spodziewa się, iż z propozycji skorzysta około 10-15% emerytów. Szczególnie ma być to atrakcyjne dla osób, które miałyby otrzymywać minimalne świadczenia.

 Przy powodzeniu tego pomysłu rząd miałby zaoszczędzić blisko 2 miliardy dolarów. Kwotę osiągniętoby poprzez fakt, iż nie trzeba by było wypłacać emerytur, a państwowy budżet zostałby wzbogacony o składki i podatki od osób aktywnych zawodowo. Obniżenie wieku emerytalnego najprawdopodobniej oznacza w przeciągu najbliższych lat wielomiliardowe straty.

Według „Dziennika” Ustawa ma obowiązywać od 1 października 2017 roku. Przypominamy, że wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, zaś dla mężczyzn 65 lat.

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że rząd popełnił błąd obniżając błąd emerytalny i nie za bardzo wie co teraz uczynić – bez przyznawania się do nietrafionej decyzji. Tymczasem pojawiają się  głosy, iż jest bardzo prawdopodobne, iż nowy pomysł może spowodować znaczny wzrost wydatków publicznych…

Będziemy informować o kolejnych napływających doniesieniach – na tę chwilę zapowiada się wiele gorących dyskusji i trudno przewidzieć czy rzeczywiście projekt wejdzie w życie.

Przeczytaj  Kłopotliwe dla pracodawców stanowisko TSUE