7,0%, 6,8% i...

W sierpniu stopa bezrobocia wyniosła 7,0%. We wrześniu zmalała do 6,8%. Jak będzie w październiku? Najprawdopodobniej tak samo dobrze.

Specjaliści przewidują, że listopad i październik oznaczać będzie minimalny wzrost, ale na koniec roku powinniśmy odnotować bezrobocie na poziomie około 7,0%, czyli wciąż rekordowo niskie w skali kilkunastu lat. Statystyki poprawiają się dziewiąty miesiąc z rzędu. Rok zaczęliśmy od 8.6% w styczniu.

Aktualnie najniższe bezrobocie jest w województwie wielkopolskim, 4%, natomiast najwyższe w warmińsko-mazurskim – ukształtowane na 12%. Stanisław Szwed, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniał niedawno, że toczą się prace zmierzające do usprawnienia procesu zatrudniania pracowników z zagranicy. Ze szczególnym uwzględnieniem Ukraińców, dla których nasz rynek pracy jest wciąż bardzo interesujący. Jednocześnie pracodawcy uważniej niż kiedyś zwracają swoją uwagę w stronę pracowników powyżej 50. roku życia, a także osoby poniżej 30 - stki, którzy mogliby łączyć naukę z pracą na niepełne etaty

W czwartek minister Elżbieta Rafalska powiedziała: - Nikt dzisiaj nie ma najmniejszej wątpliwości, że mamy rynek pracownika.

Tak też właśnie jest – to nie pracodawcy narzucają swoje warunki, przebierając w dużej ilości kompetentnych kandydatów, ale coraz częściej robią to pracownicy. Zmniejszające się bezrobocie zmienia rynek w coraz szybszym tempie. Rosną zarobki i liczba benefitów, którymi kusi się już nie tylko nowych pracowników, ale i tych będących zatrudnionych. Pracodawcy zrozumieli, że bez dbania o wykwalifikowaną kadrę prędzej czy później zacznie się ją tracić. 2018 rok, ku uciesze pracobiorców, zapowiada się podobnie.