„Brexit” zmusi do powrotu tysiące Polaków? - KS Service
+
KSSERVICE

„Brexit” zmusi do powrotu tysiące Polaków?

„Brexit” zmusi do powrotu tysiące Polaków?
26/09/2016

„Brexit” zmusi do powrotu tysiące Polaków?

Według szacunków Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych blisko 400 tysięcy Polaków przebywających na emigracji w wielkiej Brytanii może zostać zmuszonych do powrotu do kraju. Innego zdania są specjaliści, którzy twierdzą, że Brexit wpłynie na zmianę miejsca pracy, m.in. na przeniesienie się do Norwegii.

Problem z kartami stałego pobytu

Tysiące Polaków w Wielkiej Brytanii odebrało z niepokojem wynik przeprowadzonego referendum, które potwierdziło wcześniejsze plany opuszczenia przez Brytanię Unii Europejskiej. Konsekwencje tego niecodziennego precedensu mogą być dla naszych rodaków dość znaczące. Brexit wpłynie zwłaszcza na tych, którzy najkrócej przebywają w Wielkiej Brytanii, a to dlatego, że nie mogą oni ubiegać się o prawo stałego pobytu. Obcokrajowcy mogą się ubiegać o kartę stałego pobytu po pięciu latach przebywania na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Osoby, które nie nabyły tego prawa przez zasiedzenie, prawdopodobnie będą musiały ubiegać się o wydanie wizy. Nie wszyscy będą uprawnienia do otrzymania wizy, a w związku z tym takie osoby będą musiały opuścić granice Wielkiej Brytanii. Według PISM sprawa może dotyczyć nawet 400 tysięcy Polaków, albowiem taka liczba z nich otrzymała w latach 2012 – 2015 numer identyfikacji podatkowej.

Kolejne emigracje?

Zdaniem ekspertów nawet taka sytuacja nie musi od razu oznaczać, że polscy emigranci zarobkowi powrócą do ojczyzny. Ich zdaniem ci, którzy doświadczyli wyższego standardu życiowego, większych zarobków, nie tak łatwo się tego pozbędą. Raczej będą szukać innych możliwości, do których będzie należała dalsza emigracja do innych krajów jak Norwegia, Irlandia czy Niemcy. Duża część Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii związała się z tym krajem, m.in. przez zaciągnięte kredyty mieszkaniowe lub studenckie. Ponad 6 tysięcy studentów czeka niemały problem, dla których wyjście Wielkiej Brytanii z Sojuszu może oznaczać poważne kłopoty. Z problemami Brexitu mogą już wkrótce zmierzyć się polskie firmy, których według danych Polskiej Izby Handlowej w Wielkiej Brytanii jest prawie 40 tysięcy. Mogą one napotkać na duże utrudnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz w tworzeniu nowych przedsiębiorstw.

Przeczytaj  Zakaz handlu w niedzielę? Wiadomo niewiele

Długi okres Brexitu

Wyjście z Unii Europejskiej może oznaczać żmudne przygotowywanie Wielkiej Brytanii do nowych warunków, co pociągnąć może za sobą zmianę w prawie socjalnym. Wielu Polaków może zostać pozbawionych dostępu do zasiłków. Zmiany prawne nie będą szybko wprowadzane ale kwestia zmian w systemie prawnym jest już prawie pewna. Wszelkie zmiany w poważny sposób mogą wpłynąć na poczucie niepewności wśród Polaków tam zamieszkujących. Zanim Brytyjczycy całkowicie opuszczą Unię Europejską będą musieli ustabilizować relacje z krajami sąsiadującymi poprzez umowy bilateralne. Unormowanie tych stosunków może potrwa nawet kilka lat.