Kiedy dać wolne za 11 listopada? - KS Service
+
KSSERVICE

Kiedy dać wolne za 11 listopada?

Kiedy dać wolne za 11 listopada?
27/10/2017

Kiedy dać wolne za 11 listopada?

Najbliższe święto 11 listopada przypada w sobotę. W związku z tym, że jest to dzień ustawowo wolny od  pracy, pracownikowi należy udzielić wolnego innego dnia.

Według przepisów Kodeksu pracy to w gestii pracodawcy leży zaproponowanie wolnego dnia. Może to być zarówno przed 11 listopada, a także po tym terminie. Może oczywiście uwzględnić prośby pracowników, ale co do zasady nie jest zbyt często stosowane. Mogłoby to budzić problemy organizacyjne, kiedy każda osoba z osobna wybierałaby terminy, które niekoniecznie byłyby akceptowalne dla pracodawcy.Tym bardziej, że w tej kwestii nie wolno zbytnio zwlekać.

Co istotne, dzień wolny przysługuje tym pracownikom, którzy pełnią swoje obowiązki w pięciodniowym tygodniu pracy – od poniedziałku do piątku. Przy wyborze dnia wolnego należy też zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Wolny dzień trzeba wyznaczyć w przyjętym w przedsiębiorstwie okresie rozliczeniowym. Powoduje to, iż w większości miejsc pracy taki dzień wyznaczany jest niezwłocznie i nie ma np. możliwości, by za 11 listopada mieć wolne w drugiej połowie grudnia. Brak zastosowania odpowiedniego terminu wiąże się z naruszeniem przepisów o czasie pracy, co może skutkować grzywną od 1 tys. do 30 tys. Jednocześnie niezwrócone godziny pracy w listopadzie muszą być wtedy potraktowane jako godziny nadliczbowe.

Przeczytaj  Inspekcja pracy sprawdza przedsiębiorstwa