Ponad 9 tysięcy nauczycieli straci pracę? - KS Service
+
KSSERVICE

Ponad 9 tysięcy nauczycieli straci pracę?

Ponad 9 tysięcy nauczycieli straci pracę?
21/06/2017

Ponad 9 tysięcy nauczycieli straci pracę?

Z najnowszych informacji Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że skutkiem reformy edukacji będzie fakt odnotowania utraty pracy przez nauczycieli w liczbie 9 389 osób. To dane na 20 czerwca tego roku.

Ponadto, redukcji etatu w pełnym wymiarze pracy spodziewać się może 22 087 osób. Daje to łączną liczbę 31 476 osób, które mają ucierpieć w ramach reformy edukacji.

Najwięcej zwolnień spodziewanych jest w województwach: mazowieckim, lubelskim, wielkopolskim, świętokrzyskim i małopolskim. 4 200 nauczycielom nie przedłużono czasowej umowy, zaś 5 189 osób otrzymało wypowiedzenie. Zwolnienia najboleśniej dotkną największe miasta. W samej Warszawie pracy nie będzie mogło kontynuować 1 235 nauczycieli, a także około 900 pracowników administracyjnych.

Można więc już śmiało założyć, że likwidacja prawie 7,5 tysiąca gimnazjów może przewrócić do góry nogami sytuację na nauczycielskim rynku pracy. Związek Nauczycielstwa Polskiego swoje informacje opiera na arkuszach organizacyjnych szkół.

Tymczasem MEN opublikowało stanowisko, w którym zawarło informacje, iż zmiany wprowadzone przez rząd mają spowodować, iż nauczyciele zachowają swoje posady. W wyniku reformy liczba oddziałów w szkołach ma wzrosnąć o pięć tysięcy. Ostateczne informacje odnośnie rzeczywistej liczby zatrudnionych nauczycieli będą znane w okolicach końca września lub początku października.

Przeczytaj  Przejście z etatu na B2B mało opłacalne