Praktyczne pytania zaawansowane o Mikrorachunkach - KS Service
+
KSSERVICE

Praktyczne pytania zaawansowane o Mikrorachunkach

Praktyczne pytania zaawansowane o Mikrorachunkach
16/12/2019

Praktyczne pytania zaawansowane o Mikrorachunkach

Część podatników zapoznała się już z podstawami funkcjonowania mikrorachunków. Wiedzą, że są to nowe numery rachunków podatkowych, przydzielone indywidualnie do każdego podatnika – tak, aby od 1 stycznia 2020 podatki z tytułu PIT, CIT i VAT mogły być wpłacane bezpośrednio, szybciej i wygodniej. Ustawodawca wskazuje to rozwiązanie, jako umożliwiające łatwiejszą pracę rozliczeniową dla urzędów oraz przedstawia szereg zalet po stronie podatników. Przede wszystkim będzie to ułatwienie wyłączające konieczność poszukiwania odpowiednich numerów rachunków bankowych poszczególnych organów, ale również umożliwiające szybsze uzyskanie dokumentów i zaświadczeń (m.in. tych o niezaleganiu w podatkach). Pomimo tego, że rozwiązanie mikrorachunków nie weszło jeszcze w praktyce w życie, pojawia się wiele szczegółowych wątpliwości podatników. Odpowiedź na najważniejsze poniżej.

Który mikrorachunek należy wybrać w przypadku rozliczenia wspólnego z małżonkiem?

Każdy podatnik ma swój indywidualny mikrorachunek – również osoby fizyczne, dlatego może zdarzyć się pytanie: co powinni zrobić małżonkowie rozliczający się wspólnie – a dokładniej: na czyj mikrorachunek wpłacić zobowiązanie? Czy może należy je podzielić? Według informacji oficjalnych, w przypadku małżonków rozliczających się wspólnie, podatek powinien zostać wpłacony na ten mikrorachunek, którego właściciel (osoba) wskazana była w zeznaniu podatkowym jako pierwsza.

Jaki numer SWIFT wpisać w przypadku przelewu z banku zagranicznego na mikrorachunek?

Według zapowiedzi Ministerstwa, numery mikrorachunków podatkowych zgodne są z międzynarodowymi numerami rachunków bankowych (standard IBAN), a dla wpłat do urzędów skarbowych z zagranicznych banków należy podać kod BIC, wpisać nr SWIFT: NBPPLPLPW.

Jak realizować wpłaty z tytułu korekt za poprzednie lata?

Nowe zasady dotyczące mikrorachunków obowiązują w zakresie każdego przelewu: PIT, CIT, VAT – od 1 stycznia 2020 roku i nie ważne czy dotyczą nowych zobowiązań, czy należności archiwalnych. Należy jednak oznaczyć je odpowiednio w tytule przelewu.

Czy osoba fizyczna pracująca w ramach umowy o pracę oraz w ramach własnej działalności gospodarczej posiada dwa numery mikrorachunków?

Generalnie osoby fizyczne, jako podstawę do ustalenia mikrorachunku, podają numer PESEL, a przedsiębiorcy NIP. Dlatego w niektórych przypadkach mogą pojawić się pytania – który z nich wybrać. Jeżeli podatnik posiada zarówno umowę o pracę, jak i prowadzi działalność gospodarczą – powinna używać mikrorachunku podatkowego z numerem NIP.

Przeczytaj  Układy zbiorowe pracy w Polsce i ich perspektywy

Czy w przypadku płatności zaliczek na podatki pracowników, podatnik powinien znać ich mikrorachunki?

Nie. Zatrudniając pracowników, podatnik nie musi przejmować się koniecznością poznania ich numerów mikrorachunków, ze względu na zobowiązanie do dokonywania zaliczek leżące na nim, zaliczki wpłaci sumarycznie (tak jak obecnie) na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Jak płacić podatki i zobowiązania inne niż PIT,CIT, VAT?

Zobowiązania inne niż PIT, CIT i VAT, należy płacić tak jak do tej pory – czyli na odpowiednie numery rachunków bankowych urzędów skarbowych. Podatnicy powinni jednak upewnić się, czy one nie uległy zmianie (w odpowiednich obwieszczeniach).

undefined