Pytanie od czytelnika. Czy można zgłosić urlop na żądanie przez sms? - KS Service
+
KSSERVICE

Pytanie od czytelnika. Czy można zgłosić urlop na żądanie przez sms?

Pytanie od czytelnika. Czy można zgłosić urlop na żądanie przez sms?
22/08/2017

Pytanie od czytelnika. Czy można zgłosić urlop na żądanie przez sms?

Jeden z czytelników podesłał na naszą skrzynkę pytanie odnośnie kwestii, która go od dawna nurtuje. Otóż zapytał czy zgodnie z prawem może zgłosić urlop na żądanie za pomocą sms do pracodawcy. Spieszymy z odpowiedzią.

Przede wszystkim należy powiadomić o urlopie najpóźniej w dniu, kiedy zamierzamy z niego skorzystać. Najlepiej przed godziną, w której zwyczajowo rozpoczynamy pełnić swoje obowiązki. Co do samego sposobu w jaki chcemy to uczynić, to brak szczegółowych wytycznych w Kodeksie pracy. Może być więc to sms, e_mail, telefon lub jakakolwiek inna forma kontaktu.

Mimo wszystko jedną kwestią są zasady prawa, a drugą kultura osobista i etykieta panująca w pracy. Jeśli mamy wiele możliwości kontaktu, to zdecydowanie zalecamy wysłać e_mail. Wygląda to bardziej profesjonalnie i wyraża większy szacunek do pracodawcy, niż wysłanie sms. Tym bardziej, jeśli między wami nie ma bliskiej, niemalże kumplowskiej relacji. Powtarzamy – jeśli mamy taką możliwość. Z urlopu na żądanie korzysta się zazwyczaj w nieplanowanych okolicznościach, więc wszelkie formy są wtedy akceptowalne.

Z urlopu na żądanie możemy skorzystać cztery razy w roku. Pracodawca musi wyrazić na niego zgodę, obowiązkiem jest jednak zgłoszenie tego. Brak poinformowania pracodawcy o takiej potrzebie może wiązać się z konsekwencjami dyscyplinarnymi. Włącznie z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Jedyną sytuacją, kiedy może on odmówić udzielenia urlopu wiąże się z tym, iż ta nieobecność oznaczałaby sparaliżowanie pracy całego zakładu i poważnie zaszkodziła interesom firmy.

Przeczytaj  Emerytura, a dodatkowa rekompensata