Składki dla przedsiębiorców wyższe w 2018 roku - KS Service
+
KSSERVICE

Składki dla przedsiębiorców wyższe w 2018 roku

Składki dla przedsiębiorców wyższe w 2018 roku
26/09/2017

Składki dla przedsiębiorców wyższe w 2018 roku

Miały być niższe, ale ostatecznie skończy się zupełnie inaczej. Decyzja Rady Ministrów w kwestii kwoty wynagrodzenia minimalnego powoduje, iż składki ZUS dla przedsiębiorców idą w górę.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 roku wyniesie 2100 złotych. Będzie to więcej o 5% w porównaniu do 2017 roku i oczywiście 47% w stosunku do średniego krajowego wynagrodzenia, które obecnie utrzymuje się na poziomie 4500 złotych brutto.

To co dobre dla pracowników, niekoniecznie dobre jest również dla pracodawców. Atrakcyjna sytuacja gospodarcza oraz najniższy poziom stopy bezrobocia w Polsce od 26 lat, spowodowały, iż minimalne wynagrodzenie o pracę wzrosło do kwoty 2100 złotych, a nie 2080 złotych, jak pierwotnie zakładano.

Skutkiem tego fakt, iż od 2018 roku najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla pracobiorców korzystających z „małego ZUSu” wyniesie 630 złotych. To o 30 złotych więcej od kwoty, którą należy uiścić obecnie. To od tej kwoty przedsiębiorca obliczy składkę rentową, emerytalną, wypadkową i dobrowolną chorobową. Tym samym miesięcznie zapłaci on 497,43 złotych, czyli w skali roku więcej o 114,36 złotych, niż w 2017 roku.

Przedsiębiorcy muszą też wziąć pod uwagę, iż na początku roku ujawniona zostanie kwota wysokości składki zdrowotnej, co może wiązać się z kolejnymi zmianami w kwestii ubezpieczenia.

Wciąż nie został rozpatrzony projekt, na który z wytęsknieniem czekają osoby, które planują założyć przedsiębiorstwa. Według niego przez pierwszych sześć miesięcy po założeniu działalności pracobiorcy byliby zwolnieni z obowiązku opłacania składek ZUS. Na razie jednak pewna jest wyłącznie kwota podwyżki na ubezpieczenia społeczne.

Przeczytaj  Zasady refundacji kosztu okularów dla pracownika tymczasowego