W listopadzie bez zmian - KS Service
+
KSSERVICE

W listopadzie bez zmian

W listopadzie bez zmian
13/12/2017

W listopadzie bez zmian

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej listopadowa stopa bezrobocia wyniosła 6,6%, czyli tyle samo co w październiku.

W żadnym wypadku nie jest to powodem do niepokoju. W analogicznym okresie 2016 roku stopa wynosiła 8,2%, co doskonale oddaje jak duży postęp został uczyniony w zaledwie 12 miesięcy. Listopad prawie zawsze jest miesiącem, kiedy stopa bezrobocia nie maleje. W przeciągu 28 lat tylko trzy razy słupki procentowe odnotowały spadek, ale było to w czasach, kiedy bezrobocie było o wiele wyższe, niż obecnie. Aktualnie w Polsce mamy 1,06 miliona osób bezrobotnych, rok temu było ich o około 500 tysięcy więcej.

Na ten moment pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 128,3 tysiąca wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Od lat ta liczba nie była równie wysoka. W tym wszystkim zwraca uwaga, że obecna sytuacja w Polsce przerosła oczekiwania polityków. W budżecie na 2017 roku zostało wpisane, iż na koniec roku spodziewane jest bezrobocie na poziomie 7,2%.

Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się w woj. wielkopolskim, gdzie wynosi 3,7%, natomiast najwyższa jest w woj. warmińsko-mazurskim – 11,6%. W porównaniu do października w trzech województwach odnotowaliśmy spadek bezrobocia, ale minimalny, bo na poziomie jednego procenta. Miało to miejsce w woj. dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim. Wzrost o jeden procent dotyczy woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego, opolskiego i lubelskiego. W pozostałych województwach zmian nie było.

Przeczytaj  Brak palarni w miejscu pracy