W UE bezrobocie wciąż w dół - KS Service
+
KSSERVICE

W UE bezrobocie wciąż w dół

W UE bezrobocie wciąż w dół
05/12/2017

W UE bezrobocie wciąż w dół

Październikowa stopa bezrobocia w strefie euro utrzymała dobry poziom z miesiąca wcześniejszego. Aktualnie mamy ją na poziomie 8,9%, natomiast miesiąc wcześniej odnotowaliśmy 8,8%.

Co ciekawe, rok temu, równo o tej samej porze, bezrobocie w strefie euro wynosiło 9,8%. Od 2009 roku nie notowano podobnie niskiej statystyki. Biorąc pod uwagę całą Unią Europejską, w październiku wskazano 7,4%, wobec 7,5% we wrześniu. Według badań Eurostatu mamy obecnie 18,243 miliona bezrobotnych, z czego 14,344 miliona osób mieszkało w państwach należących do strefy euro. Jednocześnie liczba osób nie pracujących spadła, w porównaniu do września, o 111 tysięcy osób. Te statystyki wyglądają jeszcze lepiej, jeśli porównamy liczby do października 2016 roku – od tego czasu w UE jest mniej aż o 2,074 miliona bezrobotnych! W samej strefie euro o 1,473 miliona.

Najniższą stopą bezrobocia w UE mogą pochwalić się Czesi – to tylko 2,7%. Następnie jest Malta, 3,5%, a także Niemcy – 3,6%. Najwyższy spadek bezrobocia, w porównaniu do roku ubiegłego, należy do Cypru. W październiku 2016 był on na poziomie 13%, natomiast obecnie wynosi 10,2%. Poza Finlandią wszystkie kraje odnotowały spadek bezrobocia w ciągu roku.

Statystyki dotyczące naszego kraju cały czas są bardzo dobre, do czego zdążyliśmy już się przyzwyczaić. To tylko 4,6% stopy bezrobocia. Według badań przeprowadzanych metodą BAEL liczba bezrobotnych to tylko 796 tysiąca osób. Rok temu bezrobocie wyniosło 5,8%. BAEL uznaje za bezrobotnego osobę bez pracy, gotową podjąć ją w ciągu dwóch tygodni, a także aktywnie ją poszukującą w ostatnich czterech tygodniach.

Przeczytaj  Gwarancje płacowe dla zwalnianych pracowników