Wzrasta minimalna płaca za umowy zlecenia - KS Service
+
KSSERVICE

Wzrasta minimalna płaca za umowy zlecenia

Wzrasta minimalna płaca za umowy zlecenia
19/12/2017

Wzrasta minimalna płaca za umowy zlecenia

1 styczeń 2018 r. przyniesie zmiany minimalnej stawki godzinowej, którą objęte zostaną umowy zlecenia. Od nowego roku będzie ona wynosiła 13,70 złotych brutto.

W porównaniu do 2017 roku będziemy mogli cieszyć się wzrostem o 0,70 złotych. Co ciekawe, sprawi to, że całkowity koszt utrzymania pracownika, w przypadku najniższego możliwego wynagrodzenia za godzinę, wyniesie 16,19 złotych, zaś pracownik otrzyma 9,74 złotych netto.

Podniesienie kwoty stawki godzinowej bezpośrednio wiąże się ze wzrostem minimalnej kwoty wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Od 2018 roku będzie ona wynosiła 2100 złotych brutto.

Co istotne, minimalna stawka godzinowa jest obowiązkowa i nie ma żadnej prawnej możliwości, by zrzec się jej lub przepisać ją na inną osobę. Nawet jeśli jedną, konkretną usługę świadczy kilka osób, to i tak każda z nich winna otrzymywać wynagrodzenie zgodnie z minimalną stawką.

Podobno trwają pracę nad zlikwidowaniem formy umowy zlecenia. Projekt, nad którym czynione są rozmowy, zakłada jedynie dwie formy zatrudnienia – umowę pełnoetatową i niepełnoetatową. Ta druga forma będzie funkcjonować na zasadach podobnych, jak w Wielkiej Brytanii. Pracodawca będzie miał obowiązek zatrudnić daną osobę na warunkach umowy o pracę, ale jednocześnie nie będzie musiał mu tej pracy stale zapewniać. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, to według niego pracownik będzie mógł podpisać zgodę na obowiązkowe stawienie się do pracy, jeśli pracodawca będzie tego wymagał. W tym przypadku zyska prawo do urlopu i wielu innych zależności prawnych. Forma obowiązywałaby osoby pracujące co najmniej 16 godzin tygodniowo. Na razie jednak trzeba potraktować to jako dalekosiężne plany, które mogą jeszcze wielokrotnie się zmieniać.

Przeczytaj  Wywiad z Andrzejem Kulpą, prezesem zarządu Agencji Zatrudnienia KS Service