Zakaz handlu w niedzielę? Wiadomo niewiele - KS Service
+
KSSERVICE

Zakaz handlu w niedzielę? Wiadomo niewiele

Zakaz handlu w niedzielę? Wiadomo niewiele
17/11/2017

Zakaz handlu w niedzielę? Wiadomo niewiele

Wciąż nie wiadomo kiedy wejdzie w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę. Na pewno jednak nie od początku roku…

Wraz z końcem października komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę, a także poprawki stworzone przez podkomisję ds. rynku pracy. Wtedy jeszcze wydawało się, iż ustawa wejdzie w życie 1 stycznia, zgodnie z wcześniejszymi założeniami.

Według projektu handel dozwolony byłby wyłącznie w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, a także w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Teraz wiadomo już, że nastąpi ingerencja w treść ustawy lub notyfikacja przez Komisję Europejską. Całość działań może potrwać nawet kilkanaście miesięcy – mówi się o okresie 13 miesięcy. Kwestią wątpliwą i wciąż poddawaną pod dyskusje pozostaje przede wszystkim zakaz handlu przez internet.

– w tym momencie wejście w życie ograniczenia handlu w niedzielę 1 stycznia 2018 roku jest mało prawdopodobne – potwierdził Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Eksperci wieszczą, że nowa ustawa będzie katastrofalną decyzją dla małych, osiedlowych sklepików. Podają przykład Węgier, gdzie po roku wycofano się z zakazu handlu w niedzielę, ponieważ spowodowało to upadłość olbrzymiej ilości niewielkich sklepów. Dlaczego? Duże sklepy wydłużyły wtedy czas pracy od poniedziałku do soboty, a także wprowadziły znaczną obniżkę cen produktów, z czym „maluchy” nie były w stanie konkurować.

Przeczytaj  Ponad 9 tysięcy nauczycieli straci pracę?