Zwycięska i pożądana – energetyka! - KS Service
+
KSSERVICE

Zwycięska i pożądana – energetyka!

Zwycięska i pożądana – energetyka!
27/09/2016

Zwycięska i pożądana – energetyka!

Badania na temat najbardziej atrakcyjnych branż do pracy, przeprowadzone już w 2015 roku przez Randstad Awards, nie pozostawiały wtedy żadnych złudzeń.

Ankietę przeprowadzono w drugiej połowie 2014 roku na 9005 respondentach. W ścisłej czołówce znalazły się wtedy motoryzacja, surowce i paliwa, ale niepodzielnym zwycięzcą została energetyka. Zdecydowanie wiązało się to z długoterminowością zatrudnienia, licznymi benefitami, możliwościami dokształcania i awansu, a także faktem, iż zazwyczaj jest to praca wolna od znaczących niepokojów psychicznych.

Z całą pewnością na wyniki wpłynęły także zarobki. Średnie pobory w energetyce, choć zależne, oczywiście, od wielkości przedsiębiorstwa i pełnionej funkcji, oscylują między 3000 – 9000 zł brutto.

Rok później ankieta została powtórzona na 8000 badanych, a jej wyniki potwierdziły, iż obecnym hegemonem na rynku pracy są nieustannie te same branże. Około połowa Polaków zadeklarowała, że najchętniej pracowałaby w sektorze surowców i paliw, motoryzacyjnym, a przede wszystkim energetycznym. Dalej znalazły się: budowlana, chemiczna, transportowo-logistyczna, FMCG, spożywcza, farmaceutyczno-kosmetyczna i elektrotechniczna.

Co istotne, wyniki badania przyniosły podobne wyniki w każdym regionie Polski, wymienione branże były atrakcyjne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn oraz dla osób o różnym poziomie wykształcenia. Zwycięzca rankingu, energetyka, cieszyła się największym powodzeniem u respondentów z grup wiekowych 25-44 i 44-65. Młodsi preferowali motoryzację.   Niejako potwierdzają te dane badania Randstad Awards o najbardziej atrakcyjnych pracodawcach. W pierwszej dziesiątce znalazły się KGHM Polska Miedź, Zespół Elektrowni PAK, Volkswagen Motor Polska, Volvo Polska, Samsung Electronics Polska, PGNiG, Toyota Motor Manufacturing Poland, PGE Polska Grupa Energetyczna, Siemens oraz ABB.

Nie ma żadnych przesłanek świadczących o tym, że miałoby się to w przyszłości znacznie zmienić, dlatego te wyniki można potraktować jako istotną wskazówkę przy planowaniu ścieżki edukacyjnej oraz zawodowej.

Przeczytaj  Ukraińcy na polskim rynku pracy