Inteligencja emocjonalna – miernik sukcesu życiowego
Czy jesteś osobą dojrzałą emocjonalnie? Badania wykazały, że istnieje silna zależność między posiadaniem rozwiniętej dojrzałości emocjonalnej a osiąganiem sukcesów. To przełom w myśleniu o inteligencji poznawczo-logicznej jako tej najważniejszej w przewidywaniu powodzenia w życiu zawodowym. Muszę Cię jednak pocieszyć – ten rodzaj inteligencji nie jest czymś stałym – można ją rozwijać: jesteś najbardziej szczęśliwy oraz odnosisz największe sukcesy, gdy rozwijasz się, uczysz i żyjesz w sposób, który najlepiej wykorzystuje Twoje mocne strony.
Odpowiedź szczerze na poniższe pytania – na pewno na tyle znasz siebie, by udzielić uczciwych i prawdziwych odpowiedzi. Jeśli nie będziesz zadowolony z osiągniętego wyniku – masz cel do pracy nad sobą. Powodzenia!
StartPytanie 1 / 15
Czy potrafisz rozmawiać o swoich emocjach?
Jak oceniasz siebie, jako osobę?
Właśnie straciłeś pracę. Jak reagujesz?
W stosunku do innych:
Gdy jesteś proszony o zrobienie czegoś, na co nie masz ochoty:
Dawanie prezentów:
Gdy myślę o moich porażkach:
Czy łatwo wybaczasz innym?
Jak często jesteś zadowolony z efektów swojej pracy?
Czy jesteś zadowolony z tego, co otrzymałeś od losu?
Czy dbasz o siebie?
Czy często poddajesz się emocjom?
Moje własne zdanie:
Czy odpoczynek jest według Ciebie ważny i konieczny?
Gdy spotykam nieprzychylnie nastawione osoby:
Twój wynik
Wynik 40-45 punktów:
Gratulacje! Masz wysoką inteligencje emocjonalną, co oznacza, że posiadasz duże zdolności rozpoznawania uczuć i emocji własnych oraz innych osób. Charakteryzujesz się także ponadprzeciętnymi kompetencjami społecznymi. Inteligencja emocjonalna wpływa na relacje z innymi, umiejętność radzenia sobie ze stresem i satysfakcję z życia, pomaga w lepszym funkcjonowaniu w społeczeństwie i podnosi jakość kontaktów towarzyskich. Jak donoszą badania, osiągnięcie sukcesu w życiu, aż w 80% zależy od umiejętności zarządzania emocjami, pozostałe 20% zależy od intelektu, choć istnieją teorie i ich zwolennicy temu przeczący.
Wynik 30-39 punktów:
Twój wynik plasuje się powyżej przeciętnej. Być może nie posiadasz jeszcze niektórych kompetencji ułatwiających rozpoznawanie własnych i cudzych stanów emocjonalnych, może brakuje Ci jeszcze samoświadomości lub empatii, ale można podnieść swój poziom EQ poprzez ćwiczenia i praktyki. Postaraj się znaleźć literaturę na ten temat i spróbuj poćwiczyć.
Wynik 20-29 punktów:
Możesz mieć bardzo wysoki iloraz inteligencji ogólnej, ale jeżeli wynik w inteligencji emocjonalnej jest przeciętny lub niski, będzie Ci trudno osiągnąć sukces w życiu zawodowym, a nawet osobistym i społecznym. Pracuj nad poszerzaniem palety swoich przeżyć emocjonalnych, naucz się je rozpoznawać i nazywać. Wkrótce przekonasz się, że ludzie pod tym względem są do siebie bardzo podobni, te reguły którym Ty sam podlegasz dotyczą niemal każdego. Będzie Ci dzięki temu łatwiej rozumieć innych i współdziałać w grupie.
Wynik 19 punktów i poniżej:
Ten bardzo niski wynik może sugerować, że nie odnajdujesz się w świecie przeżyć emocjonalnych, działasz raczej polegając na rozumie, a przeżycia i uczucia odsuwasz od siebie – być może ich nie rozumiesz, albo nie potrafisz sobie z nimi poradzić. Tak jednak na dłuższą metę nie da się skutecznie funkcjonować. Powinieneś zadbać o tą część swojej osobowości, potrzeba tylko chęci i można nauczyć się także emocje brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.