Jak sobie radzę w różnych sytuacjach? - Agencja Zatrudnienia i Agencja Pracy | KS Service
+

Jak sobie radzę w różnych sytuacjach?

Jak sobie radzę w różnych sytuacjach?

Poniżej znajdziesz opisy różnych sytuacji, w których być może się znalazłeś, albo znajdziesz się w przyszłości. Zastanów się, który sposób postępowania jest Ci najbliższy? Jest też jedno pytanie o dolegliwości fizyczne, ale akurat tutaj sytuacje jest dość prosta. Postaraj się odpowiadać szczerze, nie udawaj kogoś, kim nie jesteś – robisz sobie ten test sam dla siebie, nie chciałbyś się dowiedzieć, jaki naprawdę jesteś? Nie ma tutaj dobrych czy złych odpowiedzi, każdy ma swój sposób reagowania.

Start

Pytanie 1 / 15

Gdy napotykam trudności w wykonaniu jakiegoś zadania:

Kiedy jestem zdenerwowany

Do ukończenia ważnego projektu brakuje mi danych, które są w sieci – jednak akurat jest awaria serwera i nie mogę z nich skorzystać.

Szefowa wzywa Cię na drugi dzień do siebie na rozmowę – nie informuje Cię jednak w jakiej sprawie. Jak reagujesz?

Stoisz rano w korku z powodu wypadku, wiesz, że spóźnisz się do pracy

Jakie odczuwasz najczęściej dolegliwości fizyczne?

Wstajesz rano, a za oknami leje deszcz i wieje silny wiatr. Ty masz na dziś zaplanowaną jazdę w terenie

W czasie weekendu pokłóciłeś się z bliską Ci osobą. Jest już środa, a Wy dalej nie odzywacie się do siebie

Jesteś zmuszony współpracować z kimś, kogo szczerze nie lubisz, ale kto jest niezbędny przy tym projekcie i jest naprawdę dobrym specjalistą

Jak najchętniej spędzasz urlop?

Jakie osoby podziwiasz?

Ty i Twój najlepszy przyjaciel razem ubiegacie się o pracę na tym samym stanowisku w tej samej firmie

Gdybyś mógł jeszcze raz przeżyć swoje dotychczasowe życie:

Po ciężkim dniu w pracy najchętniej:

Gdy jestem zmuszony kogoś skrytykować, zwrócić uwagę:

Aby zakończyć test, wypełnij odpowiedzi w brakujących pytaniach:

Twój wynik

Typ zadaniowy

Typ zadaniowy – podchodzisz do problemów w sposób konstruktywny, rzadko które sytuacje wytrącają Cię z równowagi. Jest to dobre podejście jeśli chodzi o sytuacje zawodowe, gdzie liczą się wyniki, szybkość reakcji, powodzenie projektów.

Twoje mocne strony: potrafisz konstruktywnie podchodzić do sytuacji zawodowych, kiedy potrzebne są opanowanie i zimna krew. Jesteś wartościowym członkiem każdego zespołu, który często zmuszony jest działać szybko i skutecznie, styka się z nowymi sytuacjami, a problemy wymagają kreatywnych rozwiązań. Powinieneś popracować: to co, sprawdza się w pracy, niekoniecznie równie dobrze funkcjonuje w obszarze osobistym. Musisz odkryć w sobie emocje, pogodzić się, że nie każdy problem da się rozwiązać szybko, że nie każda sytuacja jest tylko zero-jedynkowa. Musisz także nauczyć się współpracować z innymi, szanować ich zdanie, brać pod uwagę także ich pomysły.

Typ emocjonalny

Typ emocjonalny – całe Twoje ciało żyje sytuacją, w jakiej się znalazłeś. Trudno Ci jest odciąć od uczuć, zwłaszcza w sytuacjach osobistych. Ale i w zawodowych często ponoszą Cię emocje. Jesteś też mało asertywny, trudno Ci odmawiać i przez to często wikłasz się w problemy, które nie powinny Ciebie dotyczyć.

Twoje mocne strony: dostrzegasz niuanse każdej sytuacji. Głęboko angażujesz się w zadania, które zobowiązałeś się wykonać. Obszary do pracy własnej: postaraj się ograniczyć swoje emocje do minimum przy realizacji zadań, ponieważ zbyt szybko doznasz wypalenia zawodowego. Nie przenoś problemów z pracy do domu i na odwrót. Musisz nauczyć się rozdzielać różne obszary swojego życia.

Typ aktywny

Typ aktywny – gdy sytuacja Cię przerasta, starasz się zająć myśli czymś innym. To dobra praktyka, pod warunkiem, że potrafisz postawić granice i wrócić do trudnej sytuacji po pewnym czasie. Takie oderwanie myśli często powoduje odkrycie jakiegoś rozwiązania, które wcześniej nie przyszło na myśl.

Twoje mocne strony: potrafisz się zrelaksować w każdej sytuacji.  To bardzo ważna i potrzebna umiejętność. Obszary do pracy własnej: zdyscyplinowanie to może być Twoja pięta Achillesowa. Trudno Ci czasem zmobilizować się do powrotu do przerwanych zadań, szczególnie jeśli są one dla Ciebie trudne lub nieatrakcyjne. Lepiej pracujesz pod nadzorem, gdy masz konkretne terminy.

Typ społeczny

Typ społeczny – w sytuacjach trudnych wchodzisz w kontakt z innymi. Możesz to robić nawet podświadomie, po prostu wtedy czujesz się bezpiecznie. Starasz się także innych zaangażować w tą sytuacje. Martwisz się tym, jak ludzie Cię postrzegają, a także jak reagują na Twoje działania. Dobre kontakty z innymi są dla Ciebie sprawą priorytetową.

Twoje mocne strony: jesteś lubiany, potrafisz wprowadzać dobrą atmosferę w zespole. Optymistycznie patrzysz w przyszłość, jesteś przekonany, że jako zespół możecie wiele osiągnąć. Potrafisz współpracować z różnymi typami osób, nie jesteś zawistny ani zazdrosny. Szanujesz ludzi i oni to widzą, odwdzięczając Ci się tym samym. Obszary do poprawy: masz tendencje do tworzenia sytuacji towarzyskich nawet podczas pracy nad ważnym zadaniem. Rozpraszasz innych członków zespołu.