Moje nastawienie do życia
Jesteś optymistycznym idealistą czy raczej realistą? A może raczej Twoje myślenie koncentruje się na ciemnych odcieniach rzeczywistości? Ten test może Ci udzielić małej podpowiedzi w tym zakresie. W każdym pytaniu zaznacz tylko jedną odpowiedź, najbliższą Twoim odczuciom lub sposobom działania.
StartPytanie 1 / 15
Ktoś nieznajomy uważnie Ci się przygląda. Jak się czujesz? Co robisz?
Jest późny wieczór, a Ty nagle przypominasz sobie leżąc w łóżku, że nie wyprasowałeś sobie koszuli/bluzki na jutro.
Jak myślisz Ty sam o sobie – kim jesteś?
Załóżmy, że ścigają Cię mordercy. Masz do wyboru ucieczkę przez las lub przepłynięcie rzeki. Co robisz?
Czy ufasz ludziom?
Czy masz czasem wrażenie, że ktoś Cię obserwuje?
Jak witasz się z przyjaciółmi?
Czy Twoim zdaniem duch człowieka góruje nad jego cielesnością?
Czy potrafisz się poświęcać?
Czy zawsze kierujesz się normami prawa i przepisami, nawet gdy wydają Ci się głupie i nieuzasadnione?
Czy wierzysz w wieczną, idealną miłość?
Czy ktoś kiedyś powiedział Ci, że jesteś naiwny/naiwna?
Czy wierzysz, że jest coś wyższego duchowego ponad światem?
Czy Twoim zdaniem człowiek bogaty zrozumie biednego?
Czy ufasz swoim możliwościom? Wierzysz w swój sukces?
Twój wynik
O – optymista:
O – optymista: Twoje nastawienie do życia można określić jako jednocześnie bardzo pozytywne, ale też nieco nierealne. Nie bierzesz pod uwagę, że nieprzewidziane okoliczności mogą utrudnić czy wręcz uniemożliwić realizację nawet najbardziej szczegółowo przemyślanego planu. Jest to jednak wielki atut, bo jesteś osobą pogodną, ufną, szczerą. Czasem brak Ci tylko instynktu samozachowawczego i inni to wykorzystują. A to Cię bardzo rani, chociaż się do tego nie przyznajesz, a co gorsza nie wyciągasz wniosków. Trudno Ci nawiązać i utrzymać bliskie relacje, bo zalewasz partnera swoją miłością i ofiarnością, co po pewnym czasie staje się męczące i zmusza do wycofania się – a Ty nie rozumiesz dlaczego, bo przecież tak się starałeś. Postaraj się trochę umocnić swoje granice osobiste i nie każdego dopuszczaj blisko siebie.
P – pesymista:
P – pesymista: drugi biegun nastawienia do życia w stosunku do optymisty. Wszystko, a przynajmniej większość widzisz w czarnych kolorach, masz tendencję do idealizowania przeszłości, w której notabene wcześniej żyjąc też nie byłeś zadowolony. Często zachowujesz się zero-jedynkowo, trudno dostrzec Ci różne odcienie sytuacji. To powoduje, że jesteś postrzegany jako nieprzyjazny, wrogi, antypatyczny. Nie wierzysz też w swoją sprawczość, zawieszasz się na rzeczywistości zewnętrznej. Uważasz, że bardzo mało – lub wręcz nic- od Ciebie zależy. W głębi siebie jesteś jednak bardzo wrażliwy, ten sposób działania ma Cię zabezpieczyć przed złem tego świata, ale sprawia też, że jesteś bardzo samotny. Postaraj się bardziej urealnić swój obraz rzeczywistości, nie wszystko musi być złe i kończyć się źle. Dostrzegaj odcienie, niuanse, otwórz się na ludzi, naucz się ufać i akceptować.
R –realista:
R –realista: postrzegasz siebie, innych i sytuacje takimi, jakie są. Nie upiększasz, ale też nie pogarszasz. To wielka umiejętność, pracuje się na nią latami, chyba że ktoś otrzymał takie wychowanie, co jednak nieczęsto się zdarza. Twoje oceny są także zależne od nastroju, w jakim się znajdujesz, od własnej kondycji, bo głęboko wierzysz, że wiele zależy od Ciebie samego. Wymagasz przede wszystkim od siebie, potem od innych. Na każdą sprawę patrzysz pod różnymi kątami, przyjmujesz różne perspektywy. Dla innych jesteś wyrozumiały, szczególnie dla ludzkich słabości, którym sam zresztą czasami ulegasz. Tak trzymaj!